Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Асоциацията на българските училища в чужбина:

Завръщането на децата ни – наша мисия

Конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина в Брюксел
Снимка: eurochicago.com архив

Завръщането вече е факт. И то е породено не само от желанието за завръщане, а и от принудата.

Главен герой в "Нашият ден" е Асоциацията на българските училища в чужбина – обединението на българските училища по света, превърнали в своя кауза съхранението на българския език и българското самосъзнание на децата, родени и живеещи извън България. Асоциацията на българските училища в чужбина е призната за най-добре действащата неправителствена организация в чужбина.

Снежина Мечева, говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина и директор на училище "Иван Станчов" към посолството на България в Лондон, разказва:

"Само преди два дни беше Денят на будителите и ние имаме право да се чувстваме част от този ден и да продължаваме да творим, за да го има този голям празник. Всяка година се събираме в България да отчетем дейността си. От цял свят пристигат училища. Поради ситуацията на пандемия ние не можахме да се приберем на този ден и бяхме като осиротели деца. Годишната конференция, на която се срещат десетки български учители, за да продължи делото за просвещение на българските деца, да подкрепят духа си в тези усилия. Решихме, че можем да направим Конференцията онлайн и това се случи на 25-и и 26-и октомври. Това се случи с помощта на ПУ "Паисий Хилендарски", които ще издадат сборник с тези презентации – научен труд, който ще остане в съкровищницата на българското образование."

Снежина Мечева е учителка, преборила се за това българските училища в чужбина да бъдат признати от МОН. Тя разказа за историята на Асоцацията, създадена преди 13 години – една Асоциация от много герои. "Направихме Асоциацията, за да преобърнем политиката на държавата. Началото беше трудно. Започнахме диалог с държавата и постигнахме много.

Първоначално започна едно съфинансиране на проектен принцип по Програма "Роден език и култура зад граница", но това се оказа малко. И когато Сергей Игнатов беше министър на образованието, той въведе бюджетно съфинансиране на българските училища в чужбина, благодарение на което те започнаха да се разрастват и днес наближават 400.

Ние се борихме не само да бъдем подкрепяни по места в целия свят, борихме се българският език да получи статут и равноправие с езиците на западните страни. Да може българският да се използва като привилегия от нашите деца, когато кандидатстват в колежи и университетети или при наемане на работа."

Боянка Иванова, основател на българското училище "Джон Атанасов" в Чикаго, член на УС на Асоциацията на българските училища в чужбина. Тя сбъдна мечтата си и се е завърнала в България. 

"Темата за завръщането е част от мисията и визията на Асоциацията на българските училища в чужбина, защото съхранението на българския език и национални ценности от децата ни зад граница не цели българчетата да останат с родно самосъзнание зад граница във вечно емигрантство, а да ги мотивира и да създаде условия за завръщането им. Идеята ни е езикавата реинтеграция на завръщащите се деца да се превърне в структурирана образователна стратегия. Говорим за диференциране на тази стратегия както по региони, така и по групи.

Завръщането вече е факт. И то е породено не само от желанието за завръщане, а и от принудата. Много наши сънародници загубиха работата си заради критичната обстановка – обществен, политическа, здравна. Това, че Великобритания излиза от ЕС..."

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36