"Когато разговаряме един с друг, от пръските излизат около 250 вируса в минута, е установила Американската агенция за проследяване на заболяванията. При леко покашляне те могат да достигнат 50 хиляди, а при по-силна кашлица – 800 хиляди вируса в минута. Това превръща затворените помещения в инкубатори на зараза, включително с Covid-19. Оттам идва и големият ръст на заболеваемост и обяснява защо през лятото тя беше по-ниска", казва пулмологът д-р София Ангелова в "Нашият ден".
Тя подчертава, че високата температура сама по себе си не е опасна:
"Ако имате температура – не се притеснявайте. Температурата означава, че имунитетът ви е наред и се бори с вируса. Не изпадайте в паника, не температурата е тревожният симптом.
Тревожният симптом е задухът.
Във всички останали случаи се препоръчва прием на течности, спокойствие, пазене на легло.
Д-р Ангелова обръща внимание и на друго:
"Антибиотиците действат, когато има вторична бактериална инфекция. Covid-19 ще отмине, но ще остане основният проблем антибиотичната резистентност.
Моля, не ни корете, нито нас, нито личните лекари, че лекуваме по телефона. Има състояния, при който антибиотикът се предписва, за да се предотврати цитокиновата буря (Така наречената "цитокинова буря" представлява свръхотговор на определени клетки от имунната система).
Ние обаче проверяваме пациентите си, отговаряме на над 300 обаждания на ден. Така че при симптоми стойте у дома. Първите 72 часа са важни – през това време слушалката няма да ни помогне, прегледът също няма да помогне."
"Бъдете спокойни, – призова д-р Ангелова, – тези, които са Covid положителни, не са обречени, те оздравяват, просто е по-бавно. Да следят единствено за задух – тогава трябва да се вземат мерки.
Моля ви, проветрявайте, призова тя още веднъж, вирусът не обича чистия въздух. Спазвайте мерките, тъй наречените трите "Д": дистанция, дисциплина, дезинфекция. Вирус има. По-голямата част, 80% ще го преживеят, но това не значи да не пазим себе си и останалите.
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..
Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg