Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р София Ангелова: Бъдете спокойни, проветрявайте и спазвайте мерките

Вирусът не обича чистия въздух

Снимка: Кирил Чобанов

"Когато разговаряме един с друг, от пръските излизат около 250 вируса в минута, е установила Американската агенция за проследяване на заболяванията. При леко покашляне те могат да достигнат 50 хиляди, а при по-силна кашлица – 800 хиляди вируса в минута. Това превръща затворените помещения в инкубатори на зараза, включително с Covid-19. Оттам идва и големият ръст на заболеваемост и обяснява защо през лятото тя беше по-ниска", казва пулмологът д-р София Ангелова в "Нашият ден". 

Тя подчертава, че високата температура сама по себе си не е опасна:

"Ако имате температура – не се притеснявайте. Температурата означава, че имунитетът ви е наред и се бори с вируса. Не изпадайте в паника, не температурата е тревожният симптом.

Тревожният симптом е задухът. 

Във всички останали случаи се препоръчва прием на течности, спокойствие, пазене на легло.

Д-р Ангелова обръща внимание и на друго: 

"Антибиотиците действат, когато има вторична бактериална инфекция. Covid-19 ще отмине, но ще остане основният проблем антибиотичната резистентност.

Моля, не ни корете, нито нас, нито личните лекари, че лекуваме по телефона. Има състояния, при който антибиотикът се предписва, за да се предотврати цитокиновата буря (Така наречената "цитокинова буря" представлява свръхотговор на определени клетки от имунната система).

Ние обаче проверяваме пациентите си, отговаряме на над 300 обаждания на ден. Така че при симптоми стойте у дома. Първите 72 часа са важни – през това време слушалката няма да ни помогне, прегледът също няма да помогне."

"Бъдете спокойни, – призова д-р Ангелова, – тези, които са Covid положителни, не са обречени, те оздравяват, просто е по-бавно. Да следят единствено за задух – тогава трябва да се вземат мерки. 

Моля ви, проветрявайте, призова тя още веднъж, вирусът не обича чистия въздух. Спазвайте мерките, тъй наречените трите "Д": дистанция, дисциплина, дезинфекция. Вирус има. По-голямата част, 80% ще го преживеят, но това не значи да не пазим себе си и останалите. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20