33 обяснения в любов на България са събрани в новия сборник на Светлозар Желев. „България за напреднали“ е книга, която задава въпроси. Започва от най-важния – как трябва да обичаме родината си?
От него следват и въпроси като: какво всеки от нас е дал на България? Какво сме направили за нея и какво бихме могли да направим? Какви са големите проблеми на страната ни? Къде са кривиците ни и къде и какво имаме да изправяме?
Тях читателят може да си зададе чрез историите на всичките 33-ма автори в сборника. Популярни личности, писатели, преводачи, хора на изкуството, чужденци, които обичат България. Сред тях са Георги Господинов, Давид Бернщайн, Десислава Апостолова-Ван Дам, Джеремая Чембърлин, Елизабет Костова, Илия Троянов, Капка Касабова, Капка Тодорова, Ксения Банович, Мария Касимова-Моасе, Мануела Малеева, Николай Грозни, Палми Ранчев и Теодор Ушев. Някои разказват за България през разкази, а други – през личните си истории и пътувания. Сборникът включва и откъси от текстове на Атанас Далчев, Николай Лилиев, Райко Алексиев и Станислав Стратиев.
От техните думи става ясно, че България е там, където съществува любовта към нея, а историите в сборника говорят за отговорната любов към родината.
„Когато се влюбим в един човек, ние виждаме в него в началото само най-хубавото. После започваме да обичаме и неговите дребни кривици и нещата, които не ни харесват. Ето тази любов, истинската, любовта на опита и на опознаването за мен е важната, когато говорим за България. И понеже всеки един от тези хора наистина познава България и я обича по онзи друг начин, без да бъдат слепи, аз смятам, че така трябва да я обичаме всички. Да виждаме това, което не ни харесва и да се опитваме да го поправим“, сподели в „Артефир“ съставителят на „България за напреднали“ Светлозар Желев.
Той се надява читателите да са готови за отговорността, която страната ни носи. Неслучайно сборникът е за напредналите. Тези, които не искат готовите отговори и които не искат „да бъдат опростявани и опростачвани“.
Книгата, чийто художник е Дамян Дамянов, всъщност поставя началото на „Литературен гид за напреднали“ – поредица, която ще включва книги за вкуса, за историята, за различните изкуства, за спорта. Идеята е това да бъде един своеобразен гид за живота и за неговите красиви страни.
Светлозар Желев ще се стреми годишно да излизат по две книги от поредицата. Официалната премиера на първата, поставила началото ѝ – сборникът „България за напреднали“, ще бъде на 11 ноември от 19 часа в Литературен клуб „Перото“.
В звуковия файл можете да чуете още за отговорността и любовта към България, бавното живеене и пристрастяването към хубавите неща, които имат смисъл. За тях говори именно Светлозар Желев.
В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия. Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации? Как се е променяла представата..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката – Деспо ". Изложбата е посветена на най-разпознаваемият от плакатистите на Народния театър Стефан Десподов-Деспо. Тя показва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от..
Поканихме я, за да ни е на късмет, тя просто е от нашата порода! От малка е в студията на Народния театър и неин пръв учител е Димитър Еленов. Тя печели първия си кастинг и играе главна роля на 10 години в сериала "Хотел България". А с днешна дата – играе главна роля в един от най-скандалните спектакли "Мъртвешки танц" на сезона по..
Животът на Ангел Каралийчев започва на 21 август 1902 година в село Стражица, Велико Търновско. Смъртта на близкия му приятел Ангел Димитров променя живота на Каралийчев и той се заема да издаде неговите стихове. Това до такава степен му повлиява, че самият той се отдава на творчеството. В София учи химия, но разбира, че не му е по..
Честита да е новата 2025 година. Да е щедра на късмет и богата на радостни мигове, да запази любовта и грижата на близките хора, да остави в миналото проблемите и трудностите, да подарява само щастливи промени. Ама и война, но за мир! На първо време – от солдатите "Вендета" . Мощни, мрачни, агресивни – тия три думи казват всичко за титаните. А те..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg