Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кеазим Исинов – възторженият пантеист

Галерия „Контраст“ представя изложба, посветена на 80-годишнината на художника Кеазим Исинов. В нея са включени платна от средата на 60-те години на ХХ век до днес. 

"Това дава възможност на зрителя да проследи дългия творчески път на Кеазим Исинов и моралния рефрен в картините му – от една страна, вътрешна духовна уравновесеност, а от друга – предупреждение да не попаднат идните поколения в свят без донкихотовци; без Орфей, опиянил с музиката си земните твари и природата; без митовете и легендите на нашите предци; без респекта към българските светци; свят без магия, вълшебство и любов. – казва проф. Аксиния Джурова. – 

Митично-приказният му свят със своята особена поетика и възторжен пантеизъм, с типично неговия орнаментално-сюрреалистичен фолклоризъм оживява в запомнящия се стил, характерен със запълване на картината чрез детайлното изписване на короните на дърветата, цветята и предметите – стил, който наподобява „везбеното богатство“ на старите майстори, овладяващи плътно пространството на творбите, за да не остане празно място, в което да се вмъкне злото."

Кеазим Исинов е един от най-емблематичните художници, представител на декоративно-фолклорната тенденция в българското изкуство. Той е тясно свързан с националния епос, като го превръща в своя собствена душевност. „Художникът трябва да е като Антей, свързан със земята, да черпи сили от нея“ – споделя творецът в едно свое интервю.

Въпреки че тематичният диапазон на Кеазим Исинов включва серия картини, посветени на големите майстори в европейското изкуство, както и на връзката на човека с природата, негов приоритет остава християнското изкуство, по-конкретно иконното. "То е сложило отпечатък върху вътрешната светлина, която излъчват, в плътността на кафявия и огненочервения колорит, в сребристите и синьо-зелени тонове на пейзажите в цяло, издаващи типично негова цветна магическа полифония.

Ретроспекцията на творчеството на Кеазим Исинов обяснява още веднъж прозвището му на „възторжен пантеист“, открояващ се още по-осезаемо в днешния оголен и осиротял от идеи, мечти и утопии, свят." – допълва проф. Аксиния Джурова.

Експозицията на Кеазим Исинов може да бъде видяна от 10 ноември до 2 декември в галерия "Контраст".

Снимки – галерия "Контраст"

Кеазим Исинов е роден е на 16 април 1940 г. в Садовец, област Плевен, България. През 1968 г. завършва специалност живопис във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“, в класа на проф. Ненко Балкански. Освен с живопис се занимава и с малка пластика, скулптура и миниатюри. Първата му самостоятелна изложба е през 1971 г. През 1977 г. получава първа награда на Международната изложба в Габрово, а през 1981 г. – трета награда на живописната изложба по случай 1300 години България. Направил е над 30 самостоятелни изложби в страната и в над десет страни по света. Носител на ордена „Св. св. Кирил и Методий“ за големи заслуги в областта на културата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46