Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

Снимка: facebook/TheaNishkoff

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство.

Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество и личен път към фотографията. Нейната изложба "100 запечатани във времето" се утвърди като едно от културните събития на годината, разкривайки не само визуалната памет на съвременна България, но и дълбоката емоционална връзка между историята и настоящето.

На въпроса как е избрала фотографията, Теодора разказа за неочаквания си път към това изкуство:

"Започнах с музиката още на четиригодишна възраст. Вдъхновяваха ме различните течения – Романтизъм, Барок, но в един момент родителите ми решиха, че трябва да се занимавам с право. Аз обаче се почувствах несвързана с тази идея. След време, когато ме попитаха какво обичам, аз откровено казах – фотография. Това ме доведе до срещата с моя преподавател, доц. д-р Александър Нишков, който ме подготви."

Теа също така сподели, че да си наследник на такъв човек като Подвързачов е тежест и отговорност, но не определя това наследство като основен фактор за своя успех:

"Не мисля, че заслугата ми е в кръвната линия. Това, което ме движи, е осъзнаването, че има неща, които трябва да направя – за себе си и за изкуството."

Доц. Нишков, един от най-уважаваните преподаватели по фотография у нас, разказа за своя неочакван път към това изкуство.

"Като дете се занимавах с рисуване. Баба ми, която беше художничка, ме изпрати при Дечко Узунов, за да развия таланта си. Но един ден кварталната банда ме извика за футболен мач, опитах се да им кажа, че имам урок по рисуване, но получих следния отговор: "Баба ти е народен художник, тя ще те вкара в художественото училище", изоставих папката и реших, че не искам да нося този кръст."

Търсейки алтернатива, Александър избира фотографията, смятайки я за нещо по-достъпно. "Разбира се, тогава не осъзнавах, че както казваше моят професор, "фотографията е проста, но не за прости хора". С времето тя се превърна в моя начин да изразявам себе си."

Сред неговите най-ярки спомени са годините в киното през 80-те – от "Мера според мера" до "Време разделно". Въпреки успехите на големия екран, фотографията остава неговата най-директна форма на изразяване: "Тя е най-искреният начин да изкажеш това, което чувстваш."

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: facebook.com/TheaNishkoff
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10
Тодор П. Тодоров

Тодор П. Тодоров: За честването на 15 години от създаването на Европейската награда за литература

Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..

публикувано на 28.11.24 в 08:43

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35

"Есенна соната" на Плевенския театър гостува в София

Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...

публикувано на 27.11.24 в 14:34

Пунта: Преосмисляне на границите

Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..

публикувано на 27.11.24 в 13:05