Независимият театър „Кредо“ празнува 15 години от създаването си с национално турне. Обичаните актьори Нина Димитрова и Димитр Несторов радват публиката с един от най-дълго играните спектакли у нас „Каквото направи дядо, все е хубаво“ по великия разказвач Андерсен. Световнопризнатият спектакъл се играе от 2005 година в България и по света и се радва на висока оценка от критиката и публиката. Има 8 международни награди, овации на 50 фестивала и 200 представления на 4 езика – български, руски, английски и японски.Спектакълът е носител на наградата „ИКАР“ на Съюза на артистите в България за принос към популяризирането на българския театър по света за 2008 година.
Създателят на театъра Нина Димитрова припомня, че международната премиера на хитовия спектакъл е на 23 август 2005 година в Дания, където в рамките на честването на 200-годишнината от рождението на Андерсен, спектакълът се играе с огромен успех в 16 града в страната. Датската критика го определя като „Очарователна, шеметна игра, излъчваща топлина“ (вестник „Stiftstidende Arhus“, Дaния, 2005). На 11 ноември 2005 е националната премиера на „Каквото направи дядо, все е хубаво“ в Театър 199 „Валентин Стойчев“ в София, където театър „Кредо“ очарова със спектаклите си родната публика.
„Българите са преместили историята от периода на датското лято до ледовностудена ескимоска зима. Действието се развива на пазара, където всички имат само едно нещо в главите си: да спечелят. И в този замразен свят дядото живее само с мисълта как да достави радост своята мамичка и да получи нейната целувка. Дядото е зает само с любовта – без въобще да мисли каква може да бъде неговата печалба... Не е ли красиво? По-добро заключение едва ли може да се измисли днес“, пише датският вестник JP Arhus.
Автори на сценичната адаптация на „Каквото направи дядо, все е хубаво“ са Юрий Дачев и Нина Димитрова, която е и режисьор на спектакъла. Заедно с дългогодишния си партньор Васил Василев-Зуека, тя е автор и на сценографията, пресъздаваща приказната атмосфера на андерсеновия свят и впечатляваща публиката със своята красота, въображение и мултифункционалност.
Нина Димитрова играе в партньорство с Васил Василев-Зуека до 2012 година. През 2013 година тя вече излиза на сцената с талантливия актьор Димитр Несторов, неин студент от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, с когото вече 7 години печелят овациите на зрителите в България и зад граница.
Националното юбилейно турне на театър „Кредо“ със спектакъла „Каквото направи дядо, все е хубаво“ се осъществява с подкрепата на Министерство на културата.
До момента спектакълът гостува на тазгодишното издание на фестивала „Забранено за възрастни“ в Смолян,след това се игра в Русе, Силистра и Добрич.
През ноември юбилеят ще бъде отбелязан в Театър 199 „Валентин Стойчев“, партньор на „Кредо“ и копродуцент на спектакъла. На 24 ноември зрителите ще се потопят в сНЕЖНАТА комедия„Каквото направи дядо, все е хубаво“, а дни преди това на 21 ноември могат да гледати новата версия на култовия спектакъл „Шинел“ по Гогол, където Стелиан Радев партнира на Нина Димитрова.
Националното турне ще продължи със спектакъла „Каквото направи дядо, все е хубаво“ на 2 и 3 декември в Стара Загора и ще завърши на 5 и 6 декември в Бургас.
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg