Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Капаните на непростеното

Снимка: Wikipedia

Веркор е псевдоним на френския писател Жан Марсел Брюлер. Роден е през 1902 г. в Париж. Въпреки че получава инженерно образование, той избира пътя на художник-илюстратор и белетрист. До Втората световна война сътрудничи на редица списания с илюстрации и карикатури на злободневни теми. В началото на войната е мобилизиран. Участва активно и във Френската съпротива. През 1942 г. създава собствено издателство за антивоенна литература, което се превръща в рупор на Френската сърпотива. Първата издадена книга е неговата повест „Мълчанието на морето“, посветена на загиналия поет Сен Пол Ру. В края на 20 век французите я нареждат сред най-добрите книги на века.

Веркор е пацифист, който и след войната провежда активна обществена дейност, заемайки високи постове и критикувайки от трибуната им всяко световно посегателство срещу мира и човечността. 

Повестта му „Вълчи капан“ не прави изключение от категоричните му антивоенни позиции. Тя е разказ за капаните на престъпното военно минало, което като всяко страшно време е изправяло хората пред тежки избори и е захапало непростимите им /или простими?/ вини във вълчи капани. Възмездие или прошка са необходими? Веркор по-скоро задава въпроси, без да назовава отговори.

Участват артистите: Луна Давидова, Николай Бинев, Юлия Кожинкова, Румен Костадинов, Богдан Глишев и Веселин Мезеклиев.
Музика – Румен Бальозов.
Драматизация и постановка – Илия Атанасов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05