Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националнен план за възстановяване и устойчивост

Панчугов: Потенциалът на правителството и приоритетите на обществото се разминават

Основният проблем в този план е липсата на реформи, липсата на генерална визия

Христо Панчугов
Снимка: БГНЕС

Националният план за възстановяване и устойчивост – каква е пресечната точка между посоката на България като част от ЕС и приоритетите на ЕК? Политологът Христо Панчугов даде в "Нашият ден" своята оценка за този план:

"Това лято – на протести, на отсъстващ от управлението на държавата премиер, на безтегловност от страна на министрите поради липса на смислен обществен дебат и липса на политическа подкрепа за каквато и да е посока на развитие на държавата – очевидно са илюстрирани в този план, който България представя в Брюксел."

Липса на реформи

"Основният проблем в този план е липсата на реформи, липсата на генерална визия. В голяма степен тези средства, които ще дойдат като част от допълнителния инструмент, който ЕК предложи, всъщност ще бъде взет заем. Фокусът върху реализирането на този план е насочен върху създаването на собствени ресурси – икономически и социални – в рамките на ЕС и на различните държави-членки, които да генерират потенциал след това тези заеми да бъдат възстановени и върнати. В този смисъл планът не е само насочен към възстановяване, а към такова възстановяване, което да генерира някакви развития след себе си – нещо, което аз не виждам в българския план

Стана дума за липсата на реформи в здравеопазването, но във всички сфери предложенията, които България е подала, се отнасят към вече съществуващи оперативни програми. Това е показател, че имаме едно количество готови проекти, които трябва да реализираме, вместо актуализация на проблемите спрямо проблемите, произлизащи от кризата с Covid-19 и спрямо проблемите, срещу които ще се изправят българското общество и българската икономика през следващите години. Това е най-тъжното."

Заявката на Томислав Дончев за реализация на плана от няколко правителства

"Това по-скоро ми звучи, че няма да се те следващите, които да договорят този план с ЕК, което е оправдание и бягство от отговорност в класическата му форма, която сме свикнали да виждаме у това правителство

Каква политика води България

"Съществува силна вероятност България да не се възползва, дори в някаква смислена степен, от този план – най-вече защото всеки един елемент и стратегически приоритет от този план ще бъде договарян отделно. Т.е. дори да се приеме някаква обща рамка на план, отпускането на финансовите средства ще трябва да бъде свързано с конкретика, с която българската администрация и българските политици не са свикнали. Ако ние продължаваме с този подход на хвърляне на думи в празното пространство, шансът ни да се възползваме от този план е изключително нисък. Аз не видях елемент – от гледна точка на конкретика, на реформи, на инструменти – който да е насочен към адресиране към проблемите от Covid кризата."

Христо Панчугов вижда силно разминаване между приоритетите на обществото и проблемите, с които то се сблъсква в момента, и потенциала на това правителство и на тази администрация да генерират адекватен план, който да посрещне тези нужди

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Свързани новини

Д-р Щерьо Ножаров

Щерьо Ножаров: България има нужда от агресивна промяна на икономическата политика

Националният план за възстановяване и устойчивост представя вижданията на правителството и обществото за начина, по който трябва да бъдат адресирани структурни проблеми в икономиката, чрез вътрешно съгласувана и последователна комбинация от реформи и..

публикувано на 04.12.20 в 13:00
Юлиана Николова

Юлиана Николова: В нашия български план няма реформи

Националният план за възстановяване и устойчивост – посоката на България като част от ЕС и приоритетите на ЕК. "В условия на висока степен на несигурност, породена от Covid-19 пандемията, ограничаването и контрола на разпространението й, както и..

публикувано на 04.12.20 в 10:20
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият..

обновено на 27.11.24 в 10:55