"Кой ще гледа сега детето?", вероятно това е била първата мисъл на хиляди работещи хора при новината за затварянето на детските ясли, градини и училища.
Въпросът за грижата за децата в работно време е на дневен ред отпреди 2020 г., пандемията само изостри проблема. Затворените детски ясли и градини и изчерпаните отпуски за гледане на дете повдигат редица въпроси, свързани с грижата за децата – от пеленачета до ученици.
Светослав Стефанов, съосновател на Bavachki.bg, разказва какъв е успешният модел в предлагането на бавачки – жени (най-вече), които да се грижат за децата, докато родителите им работят. Какво е помогнало на платформата да устои и да се развие? Как затварянето се отрази на търсенето и предлагането на грижи за деца?
Платформата помага на родителите, които могат да си позволят тази така специална услуга, да прецизират изискванията си, да ги конкретизират и комуникират ясно. А също се грижи за обучението на желаещите да се занимават с гледане на деца. Поради промените във всекидневния живот платформата се е адаптирала и осигурява помощ с уроците и онлайн образованието, на което в момента са подложени деца и родители.
Дали сегашната ситуация, която остро постави нуждата да се доверим на сигурен и квалифициран човек, ще доведе до регулиране на професионалния статут на бавачката?
Чуйте разговора със Светослав Стефанов.
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки . Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..
Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..
За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Във фокуса на рубриката "Моментна снимка" са сценичните събития на януарския нюйоркски афиш. Разговорът се съсредоточава върху "Кабаре" – мюзикъл на Джо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg