Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Най-доброто време“ на Димитър и Христо е тук и сега

Снимка: личен архив

Магия, красота, надежда и усещане за безвремие звучат във втория албум на дуета Димитър & Христо „Най-доброто време“. Той излиза в точния момент – преди светлите празници и след „Крила“ и влизането на кавъра „Девойко“ в учебниците по музика. Дуетът е единодушен – за добрите дела и изкуството времето винаги е тук и сега.

„Хората имат навика да отлагат някакви важни неща във времето и доста често те не се случват. С Димитър доста разговаряхме на тази тема и определено и двамата решихме, че най-доброто време е сега“, сподели в „Артефир“ Христо Младенов.

В тяхното „сега“ те издават албума, в който слушателите могат да чуят две коледни песни, две неиздавани до този момент парчета, версията им на „Блажени години“ и обработката на „Лале ли си, зюмбюл ли си“, която записват в пещерата Съевата дупка при екстремни условия.


В концертната зала на пещерата, при 7° температура, влажност 98% и силно завишени нива на въглероден диоксид, дуото прави записа на красивата фолклорна песен, която съчетава електронно звучене с ударни инструменти. Така песента, която изначално е създадена в нелеки времена, отново постига мисията си, а именно – да дарява надежда.

„Точно това е може би и надеждата, която искам в момента да си припомним – че красивото и стойностното остава много и много след нас. И можем, независимо в какви времена се намираме, можем да създаваме именно красива и адекватна музика“, допълва Димитър Атанасов.

С „Лале ли си, зюмбюл ли си“ дуетът отново доказва любовта си към българския фолклор. Техните обработки го правят достъпен и интерес за хората и припомнят красотата на народната мъдрост, побрана в песен.

„Блажени години“ също има история, но нея, както и още за „Най-доброто време“ на Димитър & Христо, чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05