Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Накъде отива светът – световните лидери в Давос

Димитър Джангозов: Световните лидери говорят за Четвърта индустриална революция и Голям рестарт

Снимка: БГНЕС

Накъде отива светът – според речите на световните лидери по време на виртуалния Световен икономически форум в Давос? 

В първото изцяло онлайн издание на световния икономически форум „Давос” лидерите по света призовават за единство в борбата с коронавирусната пандемия и виждат светлина в тунела заради разработката на ваксини. Руският президент Владимир Путин, от своя страна, предупреди участниците в Световния икономически форум в Давос за опасността от нови въоръжени конфликти. Той се включи във форума за първи път от 2009 г., което беше разчетено от някои наблюдатели като демонстрация на готовност за диалог със Запада.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обърна внимание върху зависимостта от климатичните промени и разпространението на болести – тема, която е изключително близка и до управляващия директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева. Европейските лидери се обявиха за създаване на публично-частна програма за подготовка за биозащита. 

В речта си по видеоконферентна връзка пред форума в Давос Владимир Путин подчерта, че нерешените и нарастващи вътрешни социално-икономически проблеми могат да подтикнат към търсене на външни врагове. Руският президент прогнозира, че ще се увеличава натискът над страните, които отказват да изпълняват ролята на послушни сателити. По думите му това ще става чрез търговски бариери, нелегитимни санкции и ограничения във финансовата, технологичната и информационната сфера.

Ангела Меркел сравни настоящата ситуация с природно бедствие, което се случва веднъж на 100 години. Това показва, че човечеството все още е зависимо от природата и че е време за рестартиране на политиките за развитие. 

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова за създаване на глобална коалиция за постигане на въглеродна неутралност – "Трябва да сложим край на перверзните субсидии за изкопаеми горива от пари на данъкоплатците, трябва да сложим цена на въглерода".

Коментар в "Нашият ден" прави Димитър Джангозов, международен анализатор от Института за дясна политика.

"Изказването на Путин не предлага нещо ново, което да не сме виждали. Той каза, както обикновено, както положителни неща в сътрудничеството си със Запада – като удължаването на този договор, който договори с новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън, така и говори за неравенствата, разкритикува Вашингтонския консенсус и т.н. Както Русия, така и ЕС в лицето на Урсула фон дер Лайен засегнаха въпроса с технологичните гиганти. Това е една линия, по която ЕС и САЩ имат различни подходи. Тези различия тепърва ще се задълбочават.

На тези форуми не се вземат, разбира се, стратегическите решения, но се рамкират някои позиции. Особено интересно ми е да виждам, че от различни световни лидери се говори активно за това, което от Световния икономически форум разглеждат като Четвърта индустриална революция и Големия рестарт. Това са политики за устойчиво развитие – от Зелената икономика през един социално-либерален подход за повече равенството между расите, половете и различни малцинства, както и високите технологии – ще влияят сериозно през следващите десетилетия."

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51