Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милен Любенов, политолог:

Президентът се позиционира като основен фактор в предизборната кампания

| обновено на 05.02.21 в 12:23
Снимка: архив

В началото на седмицата президентът Румен Радев и заместникът му Илияна Йотова ще се кандидатират за втори мандат. Това обяви държавният глава в рамките на четвъртия си годишен отчет. На пресконференцията той припомни, че още в началото на миналата година е снел доверието в правителството заради корупцията и настъплението срещу гражданските свободи. "Президентската институция подкрепи справедливите искания на протестиращите с искането за оставка. Институцията ни бе стожер, за да не се допусне удавянето на исканията на протестиращите“, заяви държавният глава. Радев е предложил пет проекта, свързани с критично важни области, като образование, енергетика, здравеопазване и очаква от МС бърз отговор. 

ВМРО отива самостоятелно на изборите, съобщи в профила си във Фейсбук пиарът на партията Екатерина Анева. А вчера лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов обяви, че в партията преобладават нагласите за самостоятелно участие в парламентарните избори. Според Каракачанов Върховният административен съд не може да задължи партията му да се яви на избори в коалиция с „Атака“. Така той коментира решението на съда, според което от името „Обединени патриоти“ не може да бъде изключена партията на Волен Сидеров.

В "Нашият ден" обзор на седмицата във вътрешнополитически план  прави политологът Милен Любенов.

Президентът

"Президентът се позиционира като основен фактор в предстоящата кампания за парламентарните избори. Той представи програма, която включва посланията на основните опозиционни партии. Това е програма за промяна на политическото статукво и започване на ефективна борба с корупцията, възстановяване на върховенството на закона в страната и укрепване на държавността. Думата "укрепване" прозвуча няколко пъти  в призива и обръщението на президента. 

Докладът на ОЛАФ

"Той за пореден път показа, че в България имаме сериозен проблем с корупцията, вкл. и с обществените поръчки. И това не е само една единична обществена поръчка. Огромният проблем на България е, че мнозинството от обществените поръчки се правят по подобен начин, чрез който да бъде облагодетелствана определена фирма. Много често обществената поръчка се прави така, като се задават предварително условия, на които може да отговори само един участник. Интересно защо докладът на ОЛОФ беше огласен от Прокуратурата точно в деня, в който президентът обяви своето намерение да се кандидатира. Според мен има много неясноти по този казус и виждаме, че Прокуратурата, която обикновено е доста словоохотлива, когато става дума за опозиционно настроени хора, този път запази мълчание. Очевидно от разпространените в медийното пространство документи се вижда, че тази поръчка е финализирана в мандата на третото правителство на Борисов и под нея стои подписът на министър Валентин Радев. Прокуратурата ще прецени кои са лицата, които ще понесат отговорност."

За ВМРО, Обединени патриоти и "Атака", за БСП и подкрепата ѝ за президента, за регистрациите в ЦИК, за предстоящата предизборна кампания, както и представяне на книгата „Европейски партии и партийни системи“ на Милен Любенов, можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Камино де Сантяго" и магията на срещите

Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..

обновено на 22.11.24 в 09:24
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36