Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милен Любенов, политолог:

Президентът се позиционира като основен фактор в предизборната кампания

| обновено на 05.02.21 в 12:23
Снимка: архив

В началото на седмицата президентът Румен Радев и заместникът му Илияна Йотова ще се кандидатират за втори мандат. Това обяви държавният глава в рамките на четвъртия си годишен отчет. На пресконференцията той припомни, че още в началото на миналата година е снел доверието в правителството заради корупцията и настъплението срещу гражданските свободи. "Президентската институция подкрепи справедливите искания на протестиращите с искането за оставка. Институцията ни бе стожер, за да не се допусне удавянето на исканията на протестиращите“, заяви държавният глава. Радев е предложил пет проекта, свързани с критично важни области, като образование, енергетика, здравеопазване и очаква от МС бърз отговор. 

ВМРО отива самостоятелно на изборите, съобщи в профила си във Фейсбук пиарът на партията Екатерина Анева. А вчера лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов обяви, че в партията преобладават нагласите за самостоятелно участие в парламентарните избори. Според Каракачанов Върховният административен съд не може да задължи партията му да се яви на избори в коалиция с „Атака“. Така той коментира решението на съда, според което от името „Обединени патриоти“ не може да бъде изключена партията на Волен Сидеров.

В "Нашият ден" обзор на седмицата във вътрешнополитически план  прави политологът Милен Любенов.

Президентът

"Президентът се позиционира като основен фактор в предстоящата кампания за парламентарните избори. Той представи програма, която включва посланията на основните опозиционни партии. Това е програма за промяна на политическото статукво и започване на ефективна борба с корупцията, възстановяване на върховенството на закона в страната и укрепване на държавността. Думата "укрепване" прозвуча няколко пъти  в призива и обръщението на президента. 

Докладът на ОЛАФ

"Той за пореден път показа, че в България имаме сериозен проблем с корупцията, вкл. и с обществените поръчки. И това не е само една единична обществена поръчка. Огромният проблем на България е, че мнозинството от обществените поръчки се правят по подобен начин, чрез който да бъде облагодетелствана определена фирма. Много често обществената поръчка се прави така, като се задават предварително условия, на които може да отговори само един участник. Интересно защо докладът на ОЛОФ беше огласен от Прокуратурата точно в деня, в който президентът обяви своето намерение да се кандидатира. Според мен има много неясноти по този казус и виждаме, че Прокуратурата, която обикновено е доста словоохотлива, когато става дума за опозиционно настроени хора, този път запази мълчание. Очевидно от разпространените в медийното пространство документи се вижда, че тази поръчка е финализирана в мандата на третото правителство на Борисов и под нея стои подписът на министър Валентин Радев. Прокуратурата ще прецени кои са лицата, които ще понесат отговорност."

За ВМРО, Обединени патриоти и "Атака", за БСП и подкрепата ѝ за президента, за регистрациите в ЦИК, за предстоящата предизборна кампания, както и представяне на книгата „Европейски партии и партийни системи“ на Милен Любенов, можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13