Инициатива за нова национална концертна зала беше обявена при президента на Република България – Румен Радев, на 3 февруари 2021 г.
Целта е да се създаде музикален комплекс с голяма акустична зала и няколко по-малки зали за репетиции. Плановете включват и музей на българската музикална култура и учебен комплекс по музикално изкуство. В Обществения съвет влизат проф. д-р Елена Кутева, директор на държавния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“, ректорът на Музикалната академия „Проф. Панчо Владигеров“ проф. Сава Димитров, проф. Ростислав Йовчев, педагог и концертиращ артист, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, музикантът, певец и фолклорист Даниел Спасов.
Все още няма избрано място за новия комплекс, но сред основните изискванията за мястото е да е в София и да бъде централно и комуникативно.
“Тази идея не е нова, тя има своята предистория“, казва Станислав Почекански, председател на СБМТД в “Нашият ден“.
Защо сега?
“Във време на пандемия, във време, когато духовните ценности са оставени на заден план. Мисля, че именно сега е моментът да се започне един проект, свързан с духа. Този проект не е утилитарен. Той не цели решаването на едни краткосрочни професионални дори политически цели. Той дори не трябва да решава каквито и да е материални задачи. Крайната и дългосрочна цел на този проект е в това да се събуди чувство на патриотична гордост, на високо самочувствие на българите. Целта е България да има един величествен и великолепен храм на духа“, казва още той.
Идеята
“Идеите за построяване на голяма нова концертна зала, голяма, акустична, гордост за всички творци. Според нашите проучвания датира от преди повече от 4-5 десетилетия. Аз знам за проект или план от още от преди 10-и ноември 1989 г., още от 1971 г. Но по различни причини – конюнктурни и политически. Подобен проект не е могъл да бъде реализиран.“, обясни Почекански и акцентира:
“Мисля, че в това сложно, тежко време, в което живеем. Точно сега е моментът да се възроди подобен проект и дано се реализира. Вярвам в успешния му край.“
Философия на проекта
“От решаващо значение за успешното осъществяване на този проект са убежденията, които инициаторите имат. На първо място, това е фактът, че във всички времена, във всички народи, навсякъде по света, в основата на всяко значимо трайно постижение стоят духовните сили и ценности. На второ, но не на последно място, водени от любовта ни към България и стремежа нашето отечество да отвоюва своето достойно бъдеще, си поставяме именно за цел на проекта извисяването на духовните ни качества. Това е основното, което искаме да въплътим в новата концертна зала. Не да бъде просто една концертна зала, а гордост за всеки българин и извисяването на музикалното изкуство.“
“Към този комплекс ние предвиждаме и нещо много важно – музей на българската музикална култура и учебен комплекс по музикално изкуство.“
Мястото
“Назад във времето са водени различни срещи, чак преговори не мога да ги нарека. Но са водени срещи с представители на държавни институции, най-вече с музикалната общност. За задаване на параметрите на този проект. Правена е работилница в Университета за архитектура, строителство и геодезия за проучване на различни терени и за обобщаване на архитектурните и инженерните възможности на една такава съвременна акустична зала.“
“Има проекти, има идеи за място на новата концертна зала, но тъй като те все още са в проект, не само на обмисляне, но и на проучване, още не можем да ги обявим. Но това, около което всички инициатори и общественият съвет сме се обединили, е мястото да бъде в центъра на София, да бъде удобно и комуникативно, така че всички ценители на музиката да могат спокойно да го ползват. Както казахме и при президента – да бъде дом на всички творци.“
Инициаторите
“Освен Съюза на музикалните на българските музикални и танцови дейци, инициатори са Софийската филхармония и Фондация “Богария“. Към инициаторите, към учредителите на тази инициатива, има създаден Обществен съвет, който със своите знания и опит ще дава ценни идеи, ще е връзка с широките обществени кръгове.“
Повече за инициативата можете да чуете от звуковия файл.
Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..
Александър и Константин Владигерови ще зарадват българската публика с своя авторски концерт "Есенни джаз скици" с Биг бенда на БНР с диригент Антони Дончев на 28 ноември от 19 часа в Първо студио на радиото. Обичаните български музиканти, които вече повече от 25 години живеят и работят във Виена, ще представят 10 свои авторски композиции от..
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg