Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Понеделник, 8 февруари

Избрано от програмата

от 0.30 до 1.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Радиоенциклопедия

от 1.00 до 2.00 часа
Музиката, която обичам
Рецитал на Албан Герхард – виолончело, запис от Международния  музикален фестивал „Пау Казалс“ в Ел Вендрел, Каталуня. В програмата: Й. С. Бах – Сюити за соло виолончело № 2 в ре минор, № 4 в Ми бемол мажор, № 6 в Ре мажор.

от 2.00 до 3.00 часа
Събота сутрин в…
На гости в Димитровград – първия социалистически град на България, замислен мащабно като инфраструктура и градоустройство. От срещата ни в историческия музей ще разберем подробности и интересни факти за началото на „града на мечтите“ и неговото създаване. Ще бъдем и с духовия оркестър, който датира от създаването на града. Ще се разходим из красивите паркове и ще поговорим за живота с обикновените димитровградчани. Накрая ще посетим репетиция на младите самодейци от театрална школа „Апропо”.

от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен

от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Ще звучи интересна, малко позната музика от Западен Китай, Узбекистан и Киргизия. Изпълнение – Рабим Хамдамей, Светлана Сайдиева, „Машрап”, Дилшат Кангелдиева и групи за автентичен фолклор.

от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Атанас Вълчев, Радка Алексова, Божидар Симеонов и други.

от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт

от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
 „Приказки за скъпоценности – Трите диаманта“; трае: 06:32 минути; автор: по тамилска приказка; адаптация: Ани Маринова

от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
Радиотеатър за деца: „Белоснежка и Червенорозка“ от Братя Грим

от 8.06 до 11.00 часа
Нашият ден
• България и светът на този ден:
На този ден преди 193 години е роден Жул Верн – един от създателите на жанра Научна фантастика – коментар на водещия
• Правилата, с които ЕП регламентира условията и безопасността на труд при дистанционната работа. Коментар на:
- Петър Витанов, евродепутат – за правилата, приети от ЕП
- Ваня Григорова – икономически съветник към КТ Подкрепа
- Мария Титопулу – д-р по социална медицина, магистър по икономика, магистър по ЗБУТ и зам. управител на първата частна компания в България, специализирала в областта на безопасните и здравословни условия на труд.
• Кремена Станилова – психомоторен психотерапевт за рисковете за психичното здраве от продължителната  работа от вкъщи
• Главен герой: Антон Митов – директор на „Архивен фонд“ на БНР, дългогодишен колега в програма „Христо Ботев“
• Минутите на редактора: Защо младежи от Видин направиха клип срещу омразата в социалните мрежи и какво искат да се промени?
Репортаж на Анжела Каменова от Радио Видин със създателите на клипа. Идеята е да се  чуе от все повече хора, тъй като проблемът, за съжаление,  не е локален.
• Terra Култура:
Преводачи и културно наследство с неограничен срок на годност или как грешките и постиженията в литературния превод формират съзнанието и духа на поколения българи – с участието на проф. Людмил Димитров, преводач на стиховете на словенския класик Франце Прешерн в Деня на словенската култура и премиерата на „Поезия“ на български език, и на Цвета Велинова – преводач от английски, нидерландски и фламандски, с примери от работата й върху трудовете на Ян Фабър.

от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Жълтата подводница
• Нови продукции: „Close to Me”  на на португалската вокалистка и авторка Мариа Мендес.
• Нови записи на Марио Бионди, Бека Стивънс и др.

от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
• „Момчето, което последва баща си в Аушвиц“ от Джеръми Дронфийлд – разговор с преводача на книгата Благой Иванов
• „Сюрприз“ – премиера в Младежкия театър по разкази на Чудомир с режисьор Емил Бонев и участието на Николай Урумов – разговор с Николай Урумов.
• Фотографът Боян Симеонов за изложбата „12 seconds in Tokyo“ • „Любов по време на глобални климатични промени“ от Йозеф Панек – разговор с редактора Красимир Проданов
• Арт мениджърът на Дерида денс център Атанас Маев за предстоящия пърформанс WO MAN на Марион Дърова и сезон 2021 на центъра.
• Самостоятелна изложба живопис на Евгени Колев в галерия „Астри“.

от 14.00 до 14.30 часа
Време и половина
Изключителната джаз история на Огнян Видев- разговор с известния джаз китарист от Пловдив повод 75-тия му юбилей.

от14.30 до 15.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Звукови хроники
Поредица  „Легендарни земи и места“.

от 15.10 до 16.30 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Познати и непознати
• Стани великан!
Ще представим новата кампания на  SOS Детски селища България „Стани великан!“ за събиране на средства и ще поговорим за превенцията и борбата срещу изоставянето  на деца в институциите. Събеседници ще бъдат Мариян Дянков – директор Програмно развитие в SOS Детски селища България, както  и Свилен от група „Остава“, който е лице на кампанията. Свилен е подарил песента си „Великан“ на SOS Детски селища България като така е дал и името на кампанията.
• Светове: Вартануш Топакбашян ще ни разкаже за предстоящия арменски празник Вартананц
• Живот за разказване: ще ни срещне с Божидара Велчева – незряща певица която разделя времето си между народното пеене и изработването на малки подаръци с фолклорни елементи.

от 16.30 до 17.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Радиоенциклопедия
Цикъл: История на ваксините – 2 епизод
Както често се случва в човешката история големите открития стават случайно, но ефектът им е впечатляващ. Историята на ваксините например започва в една английска плевня и звучи донякъде като приказка, защото в нея са замесени и крави, и доячки и не съвсем приемливи от днешна гледна точка експерименти с хора.
Британецът Едуард Дженър обаче е първият, който успява. За него и другите големи в историята на ваксините чуйте професор Радка Аргирова, вирусолог, д-р Диана Никова, пулмолог, д-р Виктория Миланова, молекулярен биолог, както и доцент Мария Стаевска, алерголог.

от 17.00 до 18.00 часа
Музикален следобед – Музикален момент
„В сянката на великите“ – композитори и изпълнители, имали лошия шанс да се родят по времето на техни прочути „колеги“. В днешния брой ще звучат творби от Йохан Фридрих Фаш, Антонио Салиери, Иржи Бенда и Музио Клементи, както и изпълнения на съставите „Мънкис“,  „Пусикет“, „Брадърхууд ъф мен“ и „Суит“.

от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Фолклорни новини
Очаквайте приятно фолклорно настроение гарнирано с актуални музикални новини. Ще ви запознаем с интересните дейности на инициативата „Нашето време“, а с певицата Милена Ставрева разкриваме що е фолклорен тиймбилдинг.

от 19.30 до 21.20 часа
Музикалните вечери – Еврорадио
Из архивите на Еврорадио – запис от фестивала във Вербие, Швейцария. Свири Фестивалният камерен оркестър на Вербие с диригент Габор Такач-Наги и солисти: Марта Аргерич (пиано), Илья Гринголц (цигулка) и Давид Герие (тромпет). В програмата: Йозеф Хайдн  – Симфония № 97 в До мажор; Дмитрий Шостакович – Концерт за пиано и оркестър № 1, опус 35; Родион Шчедрин – Кончерто парландо за цигулка, тромпет и оркестър; Жорж Бизе – Симфония № 1 в До мажор.

от 21.20 до 21.30 часа
Радиоколекция
„Дневникът на Ане Франк“ от Ане Франк – 23 част

от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
Джаз барабанистът и композитор Стефан Горанов между Грьонингенската консерватория, Чарли Паркър, Рей Бредбъри, пънка (Група „АС“) и синтезаторните импровизации върху любими приказки (вариант на свиренето на живо с неми филми). Повод за този радиопортрет е първият солов пърформанс на живо, който Стефан прави за 2021г. в малка столична галерия, но той ни води и към по-сериозен тур из творчеството му от последните няколко години, което е изключително богато и разнообразно.

от 23.00 до 24.00 часа
Музика до полунощ – Спонтанни инвенции
„Зад социалните прегради“ – програма на тромпетиста Себастиан Бурнеч и неговия секстет по инициатива на Румънското радио.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вторник, 7 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори: "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 5 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален..

публикувано на 06.01.25 в 08:25

Понеделник, 6 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 4 част 0.30 до 3.00 часа Вавилонската фонотека Водещ: Цветан Цветанов Норвежкият барабанист Паал Нилсен-Лов между фрий джаза, европейската импровизирана музика и нойз-рока – портрет. В последния час на предаването ще чуем и..

публикувано на 05.01.25 в 08:20

Неделя, 5 януари

Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Самодива" от П. Ю. Тодоров от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Страница след страница" и от "Голямата къща на смешните хора". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна..

публикувано на 04.01.25 в 08:25

Събота, 4 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев • Новини от българската и световна музикални сцени. • Нови сингли; На този ден през годините; Рожденици. • Концептуални албуми: Нийл Морз - The Dreamer - Joseph, Pt. 1, Restoration - Joseph, Pt. 2 от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик..

публикувано на 03.01.25 в 14:42

Петък, 3 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 3 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно..

публикувано на 02.01.25 в 08:25