Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антон Карлинер: Журналистите в Русия искат да работят спокойно

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Средата на седмицата – в Русия предстоят още събития.

Антон Карлинер, фоторепортер в Москва и зам.-председател на Профсъюза на журналистите и работещите в СМИ на Русия, е бил на работа на 23, 31 януари и през нощта на 2 февруари – отразявал е протестите. Не е свалял от гърба си задължителната жълта жилетка, на гърба на която е изписано "ПРЕСА". Казва, че за по-сигурно, макар че… През другото време се занимава с профсъюзна работа, защото правата на неговите колеги трябва да бъдат защитени.

„Москва тези дни изглежда странно“ – казва той и добавя, че придвижването из града е затруднено заради блокирани улици и заради това, че някои станции на метрото не работят. В центъра на града е пълно с полиция."

Реакциите на обществото

„Обществото реагира по различен начин, но се наблюдава възмущение у хората още когато задържаха Алексей Навални на летището, а и след това. Хората излязоха на улиците, за да изразят позицията си. На улицата са хора, които живеят не само в Москва и Санкт Петербург. Има реакция и в други големи градове на цяла Русия. Не сме наблюдавали досега подобно нещо."

Младите и бъдещето

В момента особено важна е икономическата ситуация в страната. Миналата година премина под знака на пандемията и това се отрази на доходите на населението, промени се жизненият им статус и се появиха много поводи да се излезе на улицата и да се протестира. Хората искат правата си обратно. Трябва да добавим, че правителството прие различни закони през последните години, като този, който увеличи пенсионната възраст, например. Хората са недоволни от своето икономическо и социално положение. Ако си спомняте, по време на протестите 2011-2012, които бяха локализирани в Москва и Питер, на улицата излезе така наречената „креативна класа“, която беше недоволна от нарушаването на демократичните свободи. Сега протестите са други и имат по-скоро социален характер. Що се касае до хората, родени и израснали във времената на Путин, то това са млади хора, навършили или не 18 години, които разбират много добре, че имат малко оптимистични перспективи за своето бъдеще. Това е още един повод да се излезе на улицата.

Целия разговор на Михайлина Павлова с Антон Карлинер можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24