Какво се случва с дигитализацията в българското земеделие? Защо са орязани парите по плана за възстановяване и развитие?
Шумнопрокламираното дигитално земеделие, заложено първоначално да се случва със 102 млн. лева по Плана за възстановяване на ЕС, се оказа редуцирано и сведено до сумата от 23,8 млн. лева.
Светлана Боянова, председател на Института за агростратегии и иновации, коментира темата в “Нашият ден“.
“За мен намалението не е притеснително, а по-скоро е притеснителен начинът и за какво точно ще бъдат давани тези пари – 23 млн. лв. Тъй като за една част от орязването донякъде има обосновка, дадена в последния вариант на Плана, но за друга все още такава отсъства. В обосновката виждаме, че там, където беше заложена възможност за инвестиции в земеделие, в стопанства, те са орязани. Защото при тях се предвижда проектиране.“
“Аз съм част от тематична работна група за изготвяне на следващия стратегически план, т.е. следващите финансирания по Програмата за развитие на селски райони и директни плащания. Там в момента обсъждаме една мярка “Инвестиции в дигитализация в земеделските стопанства“ и се предполага, че стопанствата ще бъдат цифровизирани с пари по новия програмен период от ЕС. Само че ние в тази работна група, проектирайки тази мярка, не сме обсъждали бюджети. Така че за мен не става ясно, да, тук орязваме доста сериозна сума, обаче предвиждаме ли и колко предвиждаме по тази мярка.“
“От друга страна, това, което остава, а именно придвижената единна електронна система, модулите, които ще бъдат в системата: за растителнозащитните мероприятия, за употребата на ветеринарномедицински препарати. За тях се казва, че тези модули ще се изграждат, но има една точка 8 в допълняемост, в която се казва има ли сходни досега проекти, написано е “не“, но всъщност това за мен не е така. И в момента в Министерството има две системи, които се изработват, по договори от 2018 г. с две фирми. Едната е изработване на интегрирана информационна система за пространствени и регистрови данни, за изпълнение функциите на Министерство на земеделието и храните, а другата е изграждане на информационна система с електронни регистри за нуждите на специализираната администрация на министерствата. Вижда се, че има нещо изработено към момента. За мен остава въпросът – съществуващите ще бъдат надградени ли, свързани ли? Тези въпроси остават за мен. А иначе на ниво стопанство и на ниво инвестиции в стопанството има много възможности.“
Министерство на земеделието ли ще контролира средствата
“Специално по механизма, да. Държавата в крайна сметка трябва да си оправи собствената къща. Регистрите на Министерството са доста разпилени и в различен формат. Единствените надеждни системи са във Фонд “Земеделие“. ИСАК, която работи за получаване на субсидиите, те се контролират, изградени са както трябва и сертифицирани. В Министерството има подобна система, която също се изисква от Брюксел заради площите. Но всичко останало в отделните агенции към Министерството са разпокъсани и няма връзка между тях.“
Интервюто можете да чуете от звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg