Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светът чества Международния ден на скаутите

Снимка: Организация на българските скаути

На 15 февруари всяка година се чества Международният ден на скаутите. “Скаут“ в превод означава “разузнавач“, а основите на организацията са поставени през 1907 г. от Сър Робърт Стивънсън Смит Бейдън-Пауъл в Англия.

Движение има милиони членове, деца и юноши в многобройни клубове и организации по света, включително и в България.

Какво е да си скаут в ХХI век в България разказва в “Нашият ден“ Слав Гиндянов, председател на организацията на българските скаути.

Четири години след поставяне на началото в Англия в България се посяват първите семена на скаутството. За съжаление след това започва Балканската война, Междусъюзническата, идва и Първата световна война и самото скаутство, като организирано движение, започва през 1921 г. у нас.

Още през 1911 г. ген. Никола Жеков, командир на Първи пехотен полк, се опитва да започне скаутското движение, но следват войните и опитът не успява. След това през 1921 г. във Варна, под ръководството на Майкъл Уелс, който е англичанин на руска служба, се създават първите скаутски отряди. Впоследствие скаутството се разпространява в София, Самоков и много бързо из цялата страна."

Движението никога не е имало военна цел. По-скоро задачата от самото му създаване в Англия е била да дава на деца и младежи най-различни умения за оцеляване и справяне с природата.“

Популярността

“Активните членове на скаутството са повече от 50 млн. в световен мащаб. Мисля, че само четири държави в света останаха без скаутско движение. Прави го популярно това, че то дава на младежите ценностна система, различни умения, които са за цял живот. Днес това са т.нар. “меки умения“, но всъщност това са едни универсални умения, които помагат на младите хора да се развиват.“

Ценностите

“Мотото на всички скаути по света е: “Създаваме по-добър свят“. Стремим се, посредством една ценностна система, която предаваме на децата, да правим добро и да развиваме техните умения да бъдат активни граждани в своите общности, на своите държави и на целия свят.“

В условия на пандемия и дигиталност

“В настоящия момент е изключително трудно да си скаут. Не само у нас, а където и да е по света заради пандемията. Това дава сериозно отражение върху нашата дейност. Определено има много желаещи, що се отнася до децата и младежите. Най-големият ни проблем е липсата на доброволци, тъй като организацията е изцяло доброволческа.“

Повече можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30