Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

Радостин Чолаков: От село Барутин до Google

Радостин Чолаков
Снимка: Стоп кадър БНТ

Радостин Чолаков е момче на 15 години от родопското село Барутин. Той вече има признание за постиженията си в областта на програмирането от софтуерния гигант “Гугъл“ и е спечелил национални състезания по математика и информационни технологии, както и международни IT конкурси. В момента разработва изкуствен интелект, който да разпознава емоциите в текстове на български.

Радостин Чолаков е Главен герой в “Нашият ден“.

Детството

„От малък съм любопитен към всичко и съм експериментирал с какво ли не. Като малък нямах телефон и компютър, но ми беше интересно, когато видя някой, че има някаква по-нова технология, гледах и питах какво мога да правя с този телефон. Когато вече аз получих лаптоп, започнах да се ровя. Първоначално и на телефоните, и на компютрите съм ровил в настройките, за да видя какво ще стане, даже съм ги развалял. С времето започнах да се понаучавам на разни неща.“

“До седми клас съм си учил в село Барутин. Там има едно малко училище в малко населено място. В цялото училище са не повече от 80 деца. Когато бях в пети клас, се налагаше да учим заедно пети и шести клас. Имаше учители за основните предмети. От седми клас съм в Математическата гимназия в Пловдив.“

Програмирането

Главният път на село Барутин“Започнах с програмирането около края на трети, началото на четвърти клас. Една вечер видях леля ми и нейния съпруг, които работят подобно нещо, бяха ни на гости и погледнах какво правят, стана ми интересно, но те живееха далеч, нямаше как да ми помагат. Тогава се запалих и започнах сам да търся в интернет как да направя това и онова. Започнах да програмирам – в началото беше проба-грешка, повечето неща не се получаваха, но пък и не се отказвах. И така натрупах доста опит.“

Компютърни езици

“Започнах с JavaScript, учил съм го основно от интернет от различни клипчета. Дори интересното е, че повечето ресурси за програмиране онлайн са на английски, аз като по-малък не знаех добре английски, и ми се наложи, навлизайки в света на програмирането, да науча и английски.“

Google

“Това беше през 2018 г., когато вече бях понатрупал доста опит в програмирането. Тогава забелязах конкурс на Google за разработка на гласови приложения за техния асистент. Участвах, като разработих няколко мои разработки. Критерият беше тогава, ако започне твоето приложение да се използва, например от 10 хил. души, ти присъждат награда. И аз успях едно от моите приложения да получи тази награда. Тогавашната награда беше нещо от сорта на 2400 долара под формата на различни ваучери и средства, с които да продължа да програмирам.“

Повече можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00