Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

Радостин Чолаков: От село Барутин до Google

Радостин Чолаков
Снимка: Стоп кадър БНТ

Радостин Чолаков е момче на 15 години от родопското село Барутин. Той вече има признание за постиженията си в областта на програмирането от софтуерния гигант “Гугъл“ и е спечелил национални състезания по математика и информационни технологии, както и международни IT конкурси. В момента разработва изкуствен интелект, който да разпознава емоциите в текстове на български.

Радостин Чолаков е Главен герой в “Нашият ден“.

Детството

„От малък съм любопитен към всичко и съм експериментирал с какво ли не. Като малък нямах телефон и компютър, но ми беше интересно, когато видя някой, че има някаква по-нова технология, гледах и питах какво мога да правя с този телефон. Когато вече аз получих лаптоп, започнах да се ровя. Първоначално и на телефоните, и на компютрите съм ровил в настройките, за да видя какво ще стане, даже съм ги развалял. С времето започнах да се понаучавам на разни неща.“

“До седми клас съм си учил в село Барутин. Там има едно малко училище в малко населено място. В цялото училище са не повече от 80 деца. Когато бях в пети клас, се налагаше да учим заедно пети и шести клас. Имаше учители за основните предмети. От седми клас съм в Математическата гимназия в Пловдив.“

Програмирането

Главният път на село Барутин“Започнах с програмирането около края на трети, началото на четвърти клас. Една вечер видях леля ми и нейния съпруг, които работят подобно нещо, бяха ни на гости и погледнах какво правят, стана ми интересно, но те живееха далеч, нямаше как да ми помагат. Тогава се запалих и започнах сам да търся в интернет как да направя това и онова. Започнах да програмирам – в началото беше проба-грешка, повечето неща не се получаваха, но пък и не се отказвах. И така натрупах доста опит.“

Компютърни езици

“Започнах с JavaScript, учил съм го основно от интернет от различни клипчета. Дори интересното е, че повечето ресурси за програмиране онлайн са на английски, аз като по-малък не знаех добре английски, и ми се наложи, навлизайки в света на програмирането, да науча и английски.“

Google

“Това беше през 2018 г., когато вече бях понатрупал доста опит в програмирането. Тогава забелязах конкурс на Google за разработка на гласови приложения за техния асистент. Участвах, като разработих няколко мои разработки. Критерият беше тогава, ако започне твоето приложение да се използва, например от 10 хил. души, ти присъждат награда. И аз успях едно от моите приложения да получи тази награда. Тогавашната награда беше нещо от сорта на 2400 долара под формата на различни ваучери и средства, с които да продължа да програмирам.“

Повече можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Същински врачки сме

В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..

публикувано на 07.02.25 в 15:30
адв. Христиан Митев

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..

публикувано на 07.02.25 в 14:45

LET’S GO 2025: 30 000 лв. за най-добрите социални идеи

Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..

обновено на 07.02.25 в 13:54

Превенция на насилието: Ролята на учениците в училищната среда

Институтът по социални дейности и практики (ИСДП) участва като партньор в международния проект CARING – инициатива, насочена към предизвикване на социалните норми с цел намаляване на насилието над деца в училище. Проектът обхваща ученици, учители, родители и местни образователни институции, като в него участват общо 32 училища от България, Румъния,..

обновено на 07.02.25 в 13:11

Делата за пътнотранспортните злополуки и катастрофи със смъртни случаи

Според официални данни на Националния статистически институт за 2020 г. 96.3% от случаите на причиняване на смърт при пътнотранспортни произшествия се дължат на неправилни действия на водача, като от тях 29.3% са следствие от движение с превишена ил несъобразена скорост. Осъденият за 20 години затвор за жестоката катастрофа с две жертви в София Георги..

публикувано на 07.02.25 в 12:40