Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Радостин Чолаков: От село Барутин до Google

Радостин Чолаков
Снимка: Стоп кадър БНТ

Радостин Чолаков е момче на 15 години от родопското село Барутин. Той вече има признание за постиженията си в областта на програмирането от софтуерния гигант “Гугъл“ и е спечелил национални състезания по математика и информационни технологии, както и международни IT конкурси. В момента разработва изкуствен интелект, който да разпознава емоциите в текстове на български.

Радостин Чолаков е Главен герой в “Нашият ден“.

Детството

„От малък съм любопитен към всичко и съм експериментирал с какво ли не. Като малък нямах телефон и компютър, но ми беше интересно, когато видя някой, че има някаква по-нова технология, гледах и питах какво мога да правя с този телефон. Когато вече аз получих лаптоп, започнах да се ровя. Първоначално и на телефоните, и на компютрите съм ровил в настройките, за да видя какво ще стане, даже съм ги развалял. С времето започнах да се понаучавам на разни неща.“

“До седми клас съм си учил в село Барутин. Там има едно малко училище в малко населено място. В цялото училище са не повече от 80 деца. Когато бях в пети клас, се налагаше да учим заедно пети и шести клас. Имаше учители за основните предмети. От седми клас съм в Математическата гимназия в Пловдив.“

Програмирането

Главният път на село Барутин“Започнах с програмирането около края на трети, началото на четвърти клас. Една вечер видях леля ми и нейния съпруг, които работят подобно нещо, бяха ни на гости и погледнах какво правят, стана ми интересно, но те живееха далеч, нямаше как да ми помагат. Тогава се запалих и започнах сам да търся в интернет как да направя това и онова. Започнах да програмирам – в началото беше проба-грешка, повечето неща не се получаваха, но пък и не се отказвах. И така натрупах доста опит.“

Компютърни езици

“Започнах с JavaScript, учил съм го основно от интернет от различни клипчета. Дори интересното е, че повечето ресурси за програмиране онлайн са на английски, аз като по-малък не знаех добре английски, и ми се наложи, навлизайки в света на програмирането, да науча и английски.“

Google

“Това беше през 2018 г., когато вече бях понатрупал доста опит в програмирането. Тогава забелязах конкурс на Google за разработка на гласови приложения за техния асистент. Участвах, като разработих няколко мои разработки. Критерият беше тогава, ако започне твоето приложение да се използва, например от 10 хил. души, ти присъждат награда. И аз успях едно от моите приложения да получи тази награда. Тогавашната награда беше нещо от сорта на 2400 долара под формата на различни ваучери и средства, с които да продължа да програмирам.“

Повече можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В индианските резервати има различни пластове – някои от тях бутафорни

Любомир Кюмюрджиев, журналист, преподавател и създател на Българското общество по индианистика "Орловият кръг", разказва в "Какво се случва пътува" за своите посещения в индианските резервати на Северна Америка и за трагичната история на тяхното създаване.  "Изтласкването на индианците в Северна Америка започва още през 16-17 век. Става дума за..

публикувано на 03.08.24 в 12:04

В Дуванлии – селото на тракийските могили

Дуванлии е село в Горнотракийската низина и в него живеят 565 души. То се намира в община Калояново и е на 24 километра от областния град Пловдив. Край селото е открит един от най-важните тракийски некрополи. Той се състои от над 50 могили – от V век пр. Хр. до Римската епоха. Изследван е през 1926-1929 година под ръководството на професор Богдан Филов...

публикувано на 03.08.24 в 08:45

Нов конкурс на "Фолклорен извор": "Старите песни на нов глас"

От 1 до 4 август 2024 г. в с. Царевец, община Свищов, ще се провежда Дванадесетият Международен Фолклорен фестивал "Фолклорен извор". За първи път в рамките на фестивала ще се проведе и певческият конкурс "Старите песни на нов глас", организиран в партньорство между БНТ, БНР, сдружение "Фолклорен извор" и "Българско многогласие". Над 4000..

обновено на 02.08.24 в 11:11

Отбелязваме 121 години от Илинденско-Преображенското въстание

Илинден е денят, в който се почита Свети пророк Илия. По стар стил той се отбелязва на 2 август, а по нов – на 20 юли. Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк, заедно с Моисей. Има поверие, че на този ден морето взима най-много жертви. Днес имен ден имат: Илия, Илиян, Илин, Илина, Илияна и Илко. На днешния ден..

обновено на 02.08.24 в 09:33

Театър "Феникс", където различията изчезват

В ефира на предаването "Нашият ден" гостува Пламена Янкова , ръководител на театрална формация "Феникс". Тя разказа за прераждането на формацията и за това как младежи с и без увреждания преодоляват границите помежду си чрез театралното изкуство. Изкуство срещу дискриминацията на хора с умствени затруднения Деца със СОП, или как да..

обновено на 01.08.24 в 11:12