Любовта към самия себе си, без която всяка друга би била (почти) невъзможна – за тази любов разказва Слава Дойчева във филма си „Брак“. Късометражната драматична история, която разглежда в детайли мига на споделеност между две момичета, имащ потенциала да се превърне в обич, се развива на фона на шумно сватбено тържество, на което млада жена разбира, че не може повече да крие същността си от света.
„Брак“ е филм за преломен момент, когато стомната се чупи и няма връщане назад“, сподели във „Време и половина“ режисьрката му Слава Дойчева. Тя пише и сценария за филма. Влиза и в ролята на Яна, която си партнира с отличената с „Европейска изгряваща звезда“ на Берлинале 2020 актриса Мартина Апостолова.
Слава разказва тази история, защото именно нея има нужда да види на екран. И защото чрез нея си дава възможност да се заяви като личност.
„Брак“ е филм с 9 международни отличия, сред които наградата за „Най-добър късометражен филм“ от фестивалите „Мерлинка“ (Сърбия), „Side by side“ (Русия), Булдокс (Германия) и „Наградата на журито“ от форумите „Златна роза“ (България) и Social Film Fest (Унгария). След участието му в близо 40 международни фестивала, филмът е излъчен и в ефира на сръбската национална телевизия. От 12 февруари пък вече е достъп за свободно гледане на онлайн платформата за българско късометражно кино NO BLINK. Негов продуцент е режисьорката Ралица Петрова. Слава работи като неин асистент във филма ѝ „Безбог“.
Безвъзвратното влюбване в киното за Слава Дойчева настъпва на 16-годишна възраст, след като играе във филма на Иван Черкелов „Обърната елха“. Учи в Лондон, но се връща у нас, за да прави българско кино, защото българското е това, което най-добре знае. А тя се опитва да говори само за нещата, които дълбоко познава. Не си позволява да лъже, особено във филмите си. Освен че е актриса, сценарист и режисьор, Слава е артистичен директор на „София прайд филм фест“ в рамките на три години, отново защото балансът между естетиката и посланието е важен за нея, а разказването на истории, които да накарат различния да се почувства просто човек като всички останали, е най-прекият път към него.
В работата си тя говори само за истинските неща, които отварят душите, запълват празнините и водят до малката, бавна и желана промяна. Такава тема е образът на жената в киното, който често е символичен.
„Това, разбира се, е една голяма и важна тема. Все по-малко липсват (тези образи), но за мен още не са достатъчно обширни. Има все още групи жени, проблеми, които не сме видели на екран. И това е наша задача – да продължим да разказваме и да осветяваме там, където досега не е имало светлина“, каза още режисьорката, сценаристката и актрисата Слава Дойчева в ефира на програма „Христо Ботев“.
Ако наистина искате да разберете коя е тя обаче, може би е най-добре да гледате „Брак“ – филмът ѝ е откровение и признание, който, след две години фестивален живот, имаше своята онлайн премиера в платформата NO BLINK.
И все пак, чуйте в звуковия файл още за „Брак“(-уването), любовта и другите катастрофи в света на човека и чувствата му, както и за женските теми и образи, които ги има и ги няма в съвременното кино. А и за това, което Слава Дойчева може да даде и да вземе от документалния начин на разказване на филмови истории.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg