Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Галев:

Фалшивите новини и дезинформацията в здравеопазването

Снимка: pixabay.com

В началото на февруари новинарски сайт разпространи фалшиви новини в публикация, в която се казва, че 44-годишна учителка от Разград е починала в местна болница 16 минути след като е била имунизирана срещу коронавирус. И през април 2020 г. хакери изпратиха фалшиви новини от името на Министерството на здравеопазването.

Фалшивите новини и дезинформацията в областта на здравеопазването коментира в "Нашият ден" на Петър Галев, оперативен директор на професионалната дигитална платформа за комуникация в медицината и здравеопазването CredoWeb.

Необходима ли е определена регулация

"Определено се засилиха случаите, при които се разпространява фалшива, неверна, недостоверна или най-опасната – полувярна информация,. По-голямата тема е парадоксът между огромния достъп до информация в днешно време и това, че хората, знаейки за този лесен достъп, практически не ползват достоверната информация. Някак си по-лесно се консумира смляната жълта, жълто-кафява информация, която ни залива. Това, че сега не се налага да ходим до библиотеката, не ни направи по-умни. И затова място си намират всякакви фалшиви новини." 

Имат вина и институциите

"На мястото на липсваща научна и институционална информация винаги се появява ерзац информацията. Естествено е всички да търсим обяснения на това, което се случва със света."

Фалшивите новини в здравеопазването – доста по-сериозен проблем

"Вече така се развиха медицината и науката като цяло, че се изисква едно минимално базово ниво от познания, за да можеш сам да се ориентираш в говореното. Например понятието "ваксини" – RNK ваксини, векторни ваксини – са неразбираеми за огромна част от хората. И когато в интернет намериш някакво лесно обяснение, може би то ти се струва достоверно. Изключително голяма е вредата от разпространяваните, бих казал, щуротии по широките сайтове основно. Все пак в електронните медии водещият застава с името и лицето си и някак си не е прието да говори абсолютно неверни истории. Докато в едни анонимни пространства в интернет това е широко разпространено. Всеки трябва да положи лични усилия да се запознае от достоверни източници и да има една минимум информация за биологичните процеси, които се коментират в момента, за да може сам да отсява." 

Петър Галев напомни, че в медицината информацията се събира и натрупва с десетилетия, за да е основана тя на доказателства и на огромни масиви от наблюдения. Той подчерта, че най-сериозните учени трудно могат да направят заключения на базата само на 1 година от пандемичната криза.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радослав Ризов

Радослав Ризов: Желанието ни е да направим българските предприятия иновативни

Кои са възможностите за подкрепа на креативните и творчески индустрии, които предоставя Министерството на иновациите и растежа, за кого са предназначени и в какви срокове – разговор в "Нашият ден" с Радослав Ризов , главен директор на ГД "Европейски фондове за конкурентоспособност" към Министерството на иновациите и растежа. Уникална..

публикувано на 10.09.24 в 10:49

КФН информира младите относно небанковия финансов сектор

Стартира 22-то издание на образователната програма на Комисията за финансов надзор , която информира гимназисти относно небанковия финансов сектор . Анка Костова , директор "Връзки с обществеността и протокол" в КФН  разказва в "Нашият ден" за обучението, целящо да повиши финансовата грамотност на младите хора.   Младите визионери и..

публикувано на 10.09.24 в 10:09

Младите визионери и медийната грамотност

Проектът "Млади визионери" събира 24 младежи (18 г. – 30 г.) от България, Румъния, Словакия и Потугалия за обучение на тема медийна грамотност и дигитален сторителинг . За обмена, който ще се проведе във Варна между 18 и 24 септември , в "Нашият ден" разказва Невена Добрева . Проектът цели да насърчи младежката ангажираност, свързана..

публикувано на 10.09.24 в 09:37

Пустинен блус

Истинските фенове вече знаят новината, но сега да я разгърна, както си му редът – пионерите на пустинния блус "Тинариуен" , сред най-влиятелните колективи от туарегски музиканти, заедно с другите три "Т"-а - "Тамикрест", "Тартит" и "Теракафт", идват за първия си концерт в България. Афро от извора ни очаква в зала 3 на НДК тази сряда, 11 септември ...

публикувано на 09.09.24 в 16:48

Архивите говорят 80 години по-късно

Архивите отново оживяват в "Terra Култура", за да се завърнем към 9 септември 1944 г. със запис, съхранен в Златния фонд на БНР. Слушаме обръщение на министъра на финансите проф. Петко Стоянов, излъчено по държавното радио в 20:30 ч. на 12 септември 1944 г. Записът е запазил всички следи и драскотини на времето. В него стават ясни..

публикувано на 09.09.24 в 11:24