Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Бакалов: Има каста на държавните служители

Всички онези по държавни и общински служби се държат така, като че ние сме рая, която трябва да бият през пръстите

| обновено на 18.02.21 в 10:47
Иван Бакалов
Снимка: БГНЕС

Нещо се случва в България, което засега минава незабелязаноБългарите се разделят на нещо като нови класи – държавни служители и всички останали работещи. Държавният служител в сегашната епидемия почти не работи, най-много 2-3 дни от седмицата ходи до службата си, взима пълна заплата плюс помощи и ДМС (допълнително материално стимулиране), които администрацията на Бойко Борисов щедро раздава предизборно. Администрацията и техните семейства могат да решат изборите. Но не това е най-важното. Те се оформят като някаква каста, която си брани интереса, добре им е в тези епидемични мерки. /.../ В страната се очертава партия на администрацията, която и без друго е калинкизирана, и най-дребното назначение в малък град става с политическа протекция от местните хора на ГЕРБ. – споделя журналистът Иван Бакалов в профила си във Фейсбук.

Разделението, което ще определи следващите години от общия ни живот – за границите на различните обществени територии и за новите класи, които ги населяват. Това коментира в "Нашият ден" журналистът Иван Бакалов:

"Когато се говори за държавните служители и всички останали работещи, става дума по-скоро за каста, а не чак за класа. В държава със слаба икономика като българската много голям процент от населението емигрира да търси работа в чужбина, това е процес, който продължава много години и не е спирал и сега. Какви и успехи да тръбим, че имаме в икономиката, хората заминават да търсят работа в чужбина. 

Така се оказва, че държавата е един от най-големите работодатели все още. Особено в малки населени райони се оказва, че няма нито един бизнес. В тия райони най-големият работодател е държавата и за всяка длъжност се получава така, че трябва партийно назначение. Дори за дребна служба в общината или директор на училище става дума за назначение с протекция на управляващата партия. Даже ги приемат като едно време в БКП, сега същото се случва с ГЕРБ. Това е някакво наследство от социализма, когато на хората им липсваше всякаква инициатива и чакаха някой от върха да им решава проблемите. Атавизми от едно време. В тези очаквания се вписва Борисов като човекът, който ще ни оправи. Обаче резултатът не е висок, не е добър хич."

Изборите и отчаянието на избирателя

"Тъй като партията е държава, може да се очаква, че ГЕРБ ще се бори за своите 1 млн. гласове. Избирателят се мотивира от държавната си работа – от това, че изхранва семейството благодарение на партията и държавата, това е. И досега ГЕРБ е управлявал в коалиция – не им стигат избирателите. Логично е пак да се очаква някаква коалиция – зависи кой ще надделее. Но пък има и хора свободни, които гласуват по сърце."

Иван Бакалов цитира Георги Чапкънов, че "живеем в прекрасна страна и в отвратителна държава" и коментира: "Държавата я правим отвратителна ние, всички онези по държавни и общински служби се държат така, като че ние сме рая, която трябва да бият през пръстите – ето това е най-големият проблем."

Чуйте повече в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13
Рибарят Тотко Ропотамски

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като..

обновено на 26.07.24 в 10:08