Спортът е един от големите губещи от пандемията. И най-потърпевши не са отложените олимпийски игри и големите състезания, провеждащи се без публика. Малките клубове и школи са изправени на ръба на оцеляването и то в момент, когато всички като че ли болезнено осъзнават ползата и необходимостта от движение и спорт.
Дългите периоди на затваряне ни накараха да осъзнаем колко е важно да се движим по възможност на открито. Физическата активност се оказа насъщна нужда и начин активно да се грижим за физическото и психическото си здраве и да не натоварваме здравната система. Същевременно градската среда като че ли става все по-негостоприемна и не позволява възможности за спорт на открито.
Едва ли строежът на големи комплекси с фиксиран вход и трудна за поддържане инфраструктура е адекватното решение обаче.
В момент, когато редица градове предприемат стъпки към повече зелени площи и ограничаване на трафика, а Париж превръща дворовете на училищата в зелени оазиси – отворени и достъпни, у нас се налага да се качиш в колата, за да отидеш на спорт или да заведеш детето си на тренировка.
Ценни градски или крайградски пространства се оставят на разрухата или на агресивната приватизация.
А споделеното, зелено, свободно и достъпно градско пространство не е само красиво пожелание, но и наше право, също като въздуха, който дишаме.
Чуйте д-р Боряна Ангелова-Игова. Тя е доктор по философия в Софийския университет и преподавател по философия в НСА. Има изследователски интерес към женския спорт. Автор на книгата „Изобретяването на човека машина. Тялото на спортиста".
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg