„Златната нишка, която ни свързваше с Дебюси, Равел и Форе се скъса завинаги” – с тези думи пианистът Святослав Рихтер отбелязва сбогуването си с Маргьорит Лонг след нейната кончина през 1966 г. Доскоро известна у нас като Маргарита Лонг, легендарната пианистка не само е изпълнителка-сподвижница на френския модернизъм в края на 19 и първата половина на 20 век. Тя е талантлива педагожка и заедно с цигуларя Жак Тибо създава през 1943 г. един от най-престижните международни конкурси за изпълнители, който носи тяхното име.
Образът ѝ, нейният „шарм” и духовно излъчване ще оживим с разказа на пианиста Юрий Буков, имал щастието да учи при Лонг. В предаването ще се докоснете до нейното голямо клавирно изкуство с ценни архивни записи, които БНР притежава в своя Златен фонд. Сред тях са хитовите творби в репертоара ѝ: Концертът за пиано и оркестър в сол мажор от Морис Равел (посветен на Лонг, която е и първата му изпълнителка) и Балада за пиано и оркестър от Габриел Форе.
Ще разлистим също мемоарите на изпълнителката, запечатали вълнуващите ѝ срещи с композиторите Клод Дебюси, Габриел Форе и Морис Равел. Придружени с проницателните анализи, които тя прави на някои от клавирните им произведения.
Лонг концертира до 1959 г. – тогава е на 85 години. Невероятно и щастливо дълголетие на сцената, на която дебютира на десет години с Концерта в ре минор от В.А. Моцарт. Съвременната френска музика е нейна кауза, активното сътрудничество и с композиторите Ерик Сати, Франсис Пуленк, Дариус Мийо, Жермен Тайфер, Бохуслав Мартину, Роже Дюкас и др. очертава огромния ѝ принос за утвърждаването на редица техни творби. За заслугите си Лонг получава Ордена на Почетния легион.
The Who, група белязала с творчеството си цяло едно поколение, днес има празник. На 1 март е роден вокалът на групата Роджър Долтри. В “Нашият ден“ музикалният журналист Ивайло Кицов разказва за тях. “Това е четвъртата британска вълна след Beatles, Rolling Stones и Kinks. Идеолози, бунтари и вечни примери за борбата между поколенията, която..
Една малко представяна творба, станала известна с арията на Магда „Chi`il bel sogno di Doreta“, която изпълняват всички сопрани на конкурси и концерти. Записът, който излъчва програма „Христо Ботев“ е от 10 януари 2009 г. Действащи лица и изпълнители: • Магда, сопран – Анджела Георгиу • Руджеро, тенор – Роберто Аланя • Лизет, сопран – Лизет Оропеза..
1 март 3.00 часа – Густав Малер(1860-1911), Симфония № 3 в ре минор. Изпълняват Даниела Сидра (сопран), хор на Ла Скала, детски хор на Ла Скала с диригент Зубин Мета. 4.41часа – Райнхолд Глиер (1975-1956), Прелюд, Гавот, Берсьоз, Интермецо и Скерцо из Осем пиеси за цигулка и чело, оп. 39. Изпълняват Бюнчан Лий (цигулка) и Камерън Крозман (чело). 4.54..
Спектакълът от декември 2011 г. е забележителен по много причини. На преден план в повечето публикации е коментирана режисурата: мрачна, с недоразвити идеи, несъответно „клинична“, но с интересни попадения. Дело на известния на Бродуей, носител на две награди Тони, филмов и театрален режисьор Дезмънд Маканъф. Критикувана и в същото време харесвана..
Премиерата на обичаната Моцартова опера е на 28 февруари, неделя, от 19 часа, в Доходното здание . След „Мария Десислава“ на Парашкев Хаджиев това е второто голямо оперно заглавие, което Пламен Бейков поставя в Русе. Доверил се е на младия диригент Димитър Косев, който е виенски възпитаник и на художника Радослав Радославов. Ангажирани са само..
Има едно красиво кътче на България – красиво като рай, но обезлюдено като пустиня. Села, в които почти няма хора. Училища с празни дупки вместо..
Вирусът SARS-CoV-2 като всички коронавируси е РНК-вирус, който мутира почти веднъж месечно. Различните му варианти обясняват и защо в определени части на..
Какво ни казва мартеницата и първомартенската обредност? Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Георг Краев “Мартеницата е онова чудо, което..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg