В епизод 408 „Трамвай по желание“ среща своята публика със знаменития художник-фотограф, исторически изследовател и театрален мисионер Иво Хаджимишев.
Израснал зад сценичните кулиси, Хаджимишев е свързан кръвно с оперното и театралното изкуство. Баща му Михаил Хаджимишев е един от най-големите режисьори на българското оперно изкуство, а майка му Ани Хаджимишева е художник-сценограф. Дядо му Панчо Хаджимишев пък е дипломат от кариерата, дългогодишен посланик на България в Лондон, Рим и Атина.
Самият Иво Хаджимишев завършва прочутия лондонски колеж по изкуствата Bournemouth and Pool College of Arts и става член на британската Кралска фотографска асоциация.
Връзката с театъра на Хаджимишев продължава в годините, като той открива и спасява за поколенията архива на Народния театър „Иван Вазов“ – 1700 стъклени плаки със снимки от постановки на театъра от първата половина на 20 век.
В своята портретна фотография Хаджимишев прави впечатляващи художествени изображения на едни от най-знаковите фигури на българската култура. Автор е на над 20 самостоятелни колекции от фотографии и фотоесета, представени в целия свят: Англия, Австрия, Нидерландия, Италия, Франция, Мексико, Нигерия, САЩ.
На усилията на Хаджимишев дължим българския превод на мемоарите „Свидетел на историята“, в които бележитият дипломат Чарс Болън описва своето участие в едни от най-ключовите събития на миналото столетие. Връзката между Болън и България е, че дъщеря му Ейвис бе посланик на САЩ у нас през 90-те години.
В последните години Иво Хаджимишев се е посветил на благотворителна дейност, издирвайки и съхранявайки за историята наследството на забележителни фигури от българската фотография и националната култура.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg