Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Мартин Кадинов: Родителите да разберат защо децата играят видеоигри и да поиграят и те

Мартин Кадинов
Снимка: Фейсбук, личен профил на TDB Play

На 1 март имен ден има един човек, който е превърнал детското си хоби в доходен бизнес.

Това е Мартин Кадинов, съосновател на TDB Play – агенция с фокус гейминг, електронни спортове и Geek култура и организатор на „Българския гейминг маратон“.

Мартин Кадинов е Главен герой в “Нашият ден“.

“Ако трябва да категоризирам себе си, по-скоро бих се категоризирал като предприемач в сферата на видеоигрите и интернет. За момента фокусът ми е електронни спортове и видеоигри. Но не го гледам като някаква финална гара. Едно от нещата, които предопредели тази насока е, че дълги години играх видеоигри. Периодът 1998 – 2002 бях професионален състезател с това се занимавах основно, играейки две от най-популярните игри в жанра стратегия. Заедно с това започва да инициирам различни събития в България. Турнири на местно ниво, квалификации на световни шампионати.“

Видеоигрите – съвет към родителите

“Имам едно мнение, което не е особено популярно и често пъти може да предизвика остра критика. Често пъти родителите нямат идея какви са тези видеоигри и защо децата ги играят. Пътят напред започва с познанието. Първа и най-важна стъпка е родителите да разберат защо децата им играят игри и да поиграят и те самите част от тези игри. За да придобият разбиране от първа ръка. Защото заклеймяването и слагането на етикети, че децата нямат други интереси от видеоигрите, е само частично вярно. Децата, които са продукт на нашето усилие, знание и умение за възпитание, не случайно избират видеоигрите. Преди всичко това трябва да се гледа като отправна точка, невербализирана покана за родителите да влязат в час с игрите, които играят децата им.“

Началото

“Споменът е все така жив. Роделите ми са архитекти. В началото на 90-те години имаха офис, в който се появи компютър. Беше много вълнуващо събитие, защото до този момент 100% от чертаенето на чертеж ставаше на големи дъски. Но се появи компютър и човек, който го оперира, чертожник му беше длъжностната характеристика. Очакваше се да улесни много и да вдигне продуктивността на малкия семеен бизнес. Отидох в офиса един ден и го видях този компютър.“

Изборът

В много голяма степен се радвам на изборите, които съм направил. Разбира се през призмата на времето всяка една ситуация би могла да бъде отиграна и по по-плодотворен начин, но това е само в сферата на хипотезите.

Образование – формално и практически

“Завършил съм Втора английска езикова гимназия, след това пробвах няколко различни насоки като висше образование, но не открих своето и започнах да се занимавам с предприемачество. Формалното ми образование е гимназиално, а практическото е на базата на много опит, който придобих, работейки в различни сфери, държави, насоки, проекти през годините. Точно това, което аз правя, вече започва да го има като образование.“

“Когато започнах да се занимавам с т.нар. електронни спортове, които реално са състезания по видеоигри. Те бяха в своя зародиш, дори още не съществуваше терминът електронни спортове. Съвсем логично е, като не съществува, няма и кой да го преподава. Бяхме група пионери няколко човека в по-големите държави и икономически. Има повече организации и индивиди, но като цяло бяхме групичка хора. В момента има различни курсове, специалности, програми в различни университети.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30