Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 22-28 февруари

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата 22-28 февруари. Ето и някои от акцентите в предаването от 28-и февруари.

В предаването „Фотофабрика – Факт и фикция“ на 21-ви февруари бе представена изложбата „Голямата малка Америка“ на Константин Вълков. Изложбата, чийто куратор е Калин Руйчев, може да бъде разгледана в галерия „Синтезис“ до 15-и март. Константин Вълков е журналист, политически анализатор, интернет редактор и пътешественик. Неговото последно пътешествие е по време на пандемията, в най-слабо населения американски щат Уайоминг – когато американците избираха кой да бъде следващият им президент. Но неговият фотографски разказ не е за изборите и пандемията, а за сетивата, които срещат въздуха, водата, вятъра; за „голямата малка Америка“, в която дори може неусетно да се влюбиш.

На 22-ри февруари в галерия „Стубел“ беше открита изложбата „Автопортрети в женски род“, кураторски проект на Юлиана Текова. Изложбата събира 12 художнички от различни поколения, сред които Алла Георгиева, Анжела Терзиева, Трендафила Трендафилова и най-младата – Хариета Асумани.

Фестивалът за късометражно кино „In the Palace“ започна своето 18-о издание на 27-и февруари. До 6-и март зрителите могат да гледат филмите от програмата на фестивала онлайн. Тази година заявилите желание за участие филми са над 3000, а в официалната селекция бяха допуснати 120 заглавия от 40 държави.

В сряда, 24-ти февруари директорът на Чешкия център в София Дагмар Остранска представи панорамата на филми на Павел Юрачек в програмата на 25-ия София филм фест. Павел Юрачек е роден през 1935 година в Чехословакия. Той учи журналистика и чешки език във Филологическия факултет на Карловия университет, откъдето е изключен поради „лоша репутация, лош успех и неизпълнение на студентските си задължения“. През 1957 година той е приет да следва драматургия във FAMU и започва да пише идеи за филмови сценарии. От него тръгват идеите, темите и концепциите за част от филмите на колегите му от т.нар. Чехословашка нова вълна – Вера Хитилова, Зденек Сирови, Ян Шмид.

„Истинско нещо“ – книгата с 34 есета на американския автор Елиът Уайнбъргър излезе на български. Журналистът и преводач на сборника Стоян Гяуров говори в петъчния "Артефир" за колажния подход в есетата на Уайнбъргър, които събират впечатления и „новини“ от вековечната история на природата, човека и културата в текстове с голяма поетична красота.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Китана Гигова (вляво) и Теодора Церовска

Лесно ли се илюстрира романът "Под игото"?

На 8 юли 2024 г. в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, която се излъчва по програма "Христо Ботев", тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Тя е насочена към българчетата, които живеят извън пределите на България. За предизвикателството да илюстрираш най-популярното..

публикувано на 08.07.24 в 16:57
 Михаил Михайлов - Шольо

Антон Митов представя: Музикантът и диригент Михаил Михайлов - Шольо

Михаил Михайлов е на 83 години – роден е и живее в Стара Загора. Той е от доайените на златните времена на българската естрада – един от основателите на група "Траяна", издава плочи с "Импулс" като част от конкурса "Тракийска лира", работил с Лили Иванова и Йорданка Христова, участвал в безброй концерти в страната ни и извън нея. Спомени от "онова..

публикувано на 08.07.24 в 16:40

"Малки грехове" – фаталният копнеж по изгубения рай

Стремежът към божественост и безсмъртие често е път към разруха за човека от всяка епоха. " Малки грехове" е вторият роман на писателката Паулина Георгиева  след "Симулацията" (2022). Редактор на книгата е литературният публицист Силвия Недкова. В "Артефир" Георгиева споделя, че това е книга за изконния копнеж по рая. Действието неслучайно се развива..

публикувано на 08.07.24 в 15:06
Марио Гергинов

Изкуството в българското училище – мисия възможна

На училището с любов – там, където учителите и учениците са заедно. За досега до творчество в българското образование като мисия възможна в "Terra Култура" разговаряме с Марио Гергинов , зам.-директорът на 140 СУ "Иван Богоров" в София. Ваканцията е предимно за учениците. За училищното ръководство юли месец е време на усилена подготовка за..

публикувано на 08.07.24 в 13:36

Клара Арнаудова: За таланта като живот

Едно талантливо поколение, което преживя Халеевата комета, Чернобил, падането на Берлинската стена и Перестройката, 35 години след завършването на сливенското Средно специално художествено училище по приложни изкуства випуск 1989 на НХГ "Димитър Добрович" представя изложба. Експозицията е своеобразно продължение на срещата между съученици и..

публикувано на 08.07.24 в 12:45