Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вино от Ямболско слуша Бетовен и Моцарт

| обновено на 24.03.21 в 15:47
Снимка: БГНЕС

Чували ли сте за вино, което слуша класическа музика? Ако не сте, сега чувате!

Любител на класиката е виното “Балар К1 2013“, купаж от Мерло и Пети Вердо.

Винарна “Балар“ се намира в село Скалица, 30 км югозападно от гр. Ямбол. Част от вината в избата са подложени на необичаен експеримент – въздействие с музика. Какви са резултатите и колко чувствително е виното към музиката, разказва Мариана Върбанова в “Семейно радио“.

“Купажът Мерло и Пети вердо е в основата на т.нар. "музикално или витализирано вино", защото през 2013 г. точно с това вино започнахме един експеримент – озвучаваме виното продължително в бъчвата с класическа музика.

Наричаме го витализиране, защото вибрацията от музиката вкарва един допълнителен живот на течността. През 2013 г. това беше нашата първа реколта, чрез технология успяваме да вкарваме музика директно в бъчвата. Даже, ако застанем до бъчвата, музиката не се чува, което позволява всички вибрации да се поемат от виното в продължение на 12 месеца.

Когато бутилираме, го бутилираме в бутилка, покрита с платина, за да може максимално да изолираме течността от външни влияния.

Базирали сме се на теорията, почиваща на множество експерименти, които сме чели, че водата малко или много променя своята структура под външни влияния, звуци и т.н. Логично е виното, което е в по-голямата си част е вода, също да се повлиява от вибрациите на музиката.“

Реколти

“Първата реколта беше 2013 г. под звуците на Бетовен. След това 2016 г. бяха витализирани още две бъчви с Вивалди, и в момента се витализират още две бъчви с музиката на Моцарт.

Избрала съм това да е виното K1 2013, нашата линия е К. Линията ни е озаглавена с буквата К, защото още от началото идеята беше да създаваме качествени, класни вина купажи и така се събраха много К-та. В момента имаме и чисто сортови вина, но буквичката си остана.

Виното, което съм избрала, е много комплексно. Съветват, когато някой се сдобие с него, да му отдели повече време, защото всяка глътка разкрива различни пластове от вкусове. Също така то е от 2013 г., което значи, че вече е отлежало осем години. Първо, малко в бъчва, след това – в бутилка. И това е нашата идея – да правим вина, които имат много добър потенциал за отлежаване. Това вино е в своя апогей все още, има още няколко години живот. Затова и подбираме такива сортове. Имаме пет различни червени сорта. Всичките са с добър потенциал за отлежаване.“

Повече за това как се отразява музиката върху вкуса на K1 2013, можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сърдечносъдовата смъртност у нас – почти три пъти по-висока от средната за ЕС

Високата сърдечно-съдова смъртност в България е предизвикателство, което изисква сериозни мерки за превенция и лечение. Доц. Васил Трайков, председател на дружеството на кардиолозите в България, подчерта пред БНР неотложността на проблема, като заяви, че в националната здравна стратегия са заложени конкретни мерки за борба с него . Това включва..

обновено на 25.04.24 в 06:48
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27