Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура

Корона, която заразява с култура

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Монархията като културно наследство и опазването му през хилядолетията, е разговор, който дирижира и дневния ред на бъдещето. През последните седмици връх на айсберга по отношение на напомнянето и преразглеждането на ценностите на монархията е интервюто на британския принц Хари и съпругата му Мегън пред американската журналистка Опра Унфри. В него прозвучава и най-драстичното обвинение към една от оцелелите и най-силни кралски династии днес – в расизъм.

сн. БТА

За никого не е тайна, че от възкачването си на престола кралица Елизабет II е публично отдадена на идеята за сплотено и достойно кралско семейство. Това е и посланието към поданиците, както и поставянето на семейните ценности на преден план – не само в кралския двор, но и във всеки семеен двор. Неслучайно проблемите в брака на престолонаследника Чарлс и Уелската принцеса Даяна, както и последвалата трагична смърт на Кралицата на сърцата през 1997 година, нанасят един от най-силните удари върху имиджа на Британската корона.

Мария Конакчиева, експерт протокол и връзки с обществеността, коментира в Terra Култура на „Нашият ден“, че изявленията на принц Хари и съпругата му Меган пред Опра Уинфри отпреди седмици звучат стиковано и са пореден удар срещу монархията. Стрелите са насочени основно към принц Чарлз и се отправят в трудни времена – Брекзит, пандемия и криза.

Човечеството е в търсене на нови пътища и кумири, с които да продължи живота си в „новото нормално“. Дали в него има място за ценностите на монархията и кой има интерес от заличаването им – чуйте отговор на този и други въпроси от Мария Конакчиева в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20