Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 7-14 март

Снимка: pixabay

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата 7-14 март. Това са някои от акцентите в предаването от четиринайсети март:

"Портрет на умиращ титан" – изложба, или пък сценографска инсталация, нареди в Галерия "Райко Алексиев" визуалният артист Юлиян Табаков. Зрителят пристъпва в мрачна и мъглива изгоряла гора, застива срещу мерника на ловна пушка и в подножието на зловещо надвиснал мегалит, за да преживее това, което човечеството причинява на природата. "Портрет на умиращ титан" цели да предизвика по-голямо разбиране за ролята на всеки от нас върху опазването на света, който заедно обитаваме.

Страст, копнеж и любовни изпитания се разразяват на сцената на театър "Азарян" в премиерния спектакъл под режисурата на Бойка Велкова "Федра". Пиесата е по текст на Петър Пламенов и се основава на древногръцките митове за любовните отмъщения. Тя обаче не следва плътно стародавните истории, а показва Федра – съпругата на цар Тезей, омагьосана да се влюби лудо в своя заварен син Иполит – като съвременна, силна и пронизана от страст жена. Автор на музиката към спектакъла е Теодосий Спасов.

По случай Международния ден на жената Сдружение "Маргиналия" организира своя собствена киноседмица, посветена на великолепната женска седморка в българското кино. Подбрани са филми, които засягат важни теми като равноправието, дискриминацията, наркотиците, неофашизма, достъпа до образование. Иглика Трифонова, Елдора Трайкова, Ралица Петрова, Надежда Косева, Светла Цоцоркова, Адела Пеева и продуцентката Росица Вълканова ще участват в онлайн дискусии след прожекциите.

От 1-ви до 14-и март артпространство галерия-клуб "Портал" в Студентски град представя изложбата на скулптора Рафаил Георгиев - Рафо „Търсене в душата на камъка“. Експозицията съдържа постери, рисунки и модели на монументални творби на скулптора, създадени в Италия, Южна Корея, Израел, Канада, България, Чили и Турция, така че не просто да представи творбите, а и творческия процес върху тях.

На 6-и март, в рамките на фестивала „Аспекти“ в Залцбург беше световната премиера на пиесата "Чинар" на австрийската композиторка и пианистка от руско-български произход Александра Карастоянова-Херментин. Пиесата е поръчана от фестивала и поради условията тази година, премиерата е онлайн.

„Щом го виждаш – има го!“. Това е мотото на 25-ия международен София филм фест. Официалното начало на фестивала беше поставено на 11-и март с премиерата на най-новия филм на режисьора Камен Калев - „Февруари”, а тази година програмата е хибридна – онлайн, но и в киносалоните. До 31-ви март в програмата на СФФ влизат 129 филма.

Новият цикъл векторни графики на Камен Старчев „Граница на момента“ може да видите в столичната галерия „Little Bird Place“. Серията произведения е създадена през 2020 година специално за пространството на Little Bird Place.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва джаз фестивал "Д-р Емил Илиев" на Боровец

За трета година между 2 и 7 август Международният джаз фестивал се провежда на нова локация – курортния комплекс "Боровец" с любезното съдействие и финансова подкрепа на община Самоков.  Отново екипът на Фестивала предлага интригуваща програма , като първата вечер на 2 август откриването ще е с Бигбенда на БНР под диригентството на Антони Дончев и..

публикувано на 01.08.24 в 17:05

Излезе монографичното изследване "Любов и Отечество" на Пламен Антов

Изследванията на Пламен Антов върху българската възрожденска литература и култура, събрани в книгата му "Любов и Отечество", се спират върху "механизмите, чрез които литературата, като националноидеологически "метаразказ", произвежда колективното (монументално) битие във вид на символна, собствено идеологическа "сянка" на историята".  Освен това..

публикувано на 01.08.24 в 16:39

Поглед към процесите на прехода

"Екологии на прехода" се нарича изложбата на Николас Кисич Агире, Катарина Бюрин, Сам Гантус, Елица Коева, Манар Мурси, която се открива днес в галерия Swimming Pool от 18.30 часа. Тя е част от поредица инициативи на Off-site – изследователски колектив, основан през 2020 г. от Борислав Ангелов, Полин Шонгов и Мая Шопова.  Събитието насочва..

публикувано на 01.08.24 в 16:35

"Срам и вина" като колективно преживяване

Изложбата "Срам и вина" е втората част от трилогията на куратора Галина Димитрова-Димова, в която се разглеждат съвременните разбирания за изконни човешки чувства и взаимоотношения. Работите на петима млади художници по темата могат да се видят в галерия "Васка Емануилова" до 6 септември.  В проекта се включват Мария Налбантова, Мартин Пенев,..

публикувано на 01.08.24 в 14:30

Както се отваря небе

Хераклитова река Не можеш да нагазиш на плитко във времето като в река, без то да не те повлече така, както реката на Хераклит. Застиват реките от лава, но реката на времето не спира. Сякаш от безкрая извира и към безкрая тя продължава. Плават по течението речно трупове на дървета голи, камъните на дъното се заоблят. Ах, нищо, нищо не е..

публикувано на 31.07.24 в 16:35