Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Решение ли са за туризма дигиталните зелени паспорти

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Туризмът като индустрия беше най-сериозно ударен от пандемията. Днес Европейската комисия обсъжда предложението за постепенно отпадане на ограниченията за пътуване в ЕС. В центъра на обсъждането са дигиталните зелени паспорти.

ЕК ще прецизира идеята си за сертификат за Covid-19, който да позволи свободното пътуване през лятото и да е в подкрепа на изпитващия затруднения туристически сектор, предаде Ройтерс.

Обсъжда се създаването на валиден в целия блок зелен дигитален сертификат, който ще комбинира информации за ваксинации, за тестове за Covid-19 и за възстановяване от прекараното заболяване. Той ще позволи на хората да пътуват със самолет и да пресичат граници.

Темата коментира в “Нашият ден“ Павлин Косев, представител на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация:

“От икономическа гледна точка туризмът е сфера, насочена към хората, които търсят почивка, релаксация. Туризмът е сфера, която няма как да пропадне и да изчезне. Всяка държава се бори с ограничения. Никой не може да предвиди какво ще се случи.“

“Това, че миналото лято вирусът показа, че в топло време не е толкова активен и агресивен, надяваме се и това лято да се успокоят нещата и наистина тази трета вълна поне за летния сезон да бъде последна.“

Най-вероятно нещата отиват към дигиталните зелени паспорти да бъдат част от личните документи на всеки един от нас. Явно това е бъдещето. Трябва да бъдем адаптивни, да гледаме позитивно напред, да не се отчайваме. “

“Както на нас ни е трудно, така и на общинско ниво, и на ниво министерство, защото определено, предвид това, че никой не може да планира нищо, е много трудно да се вземе решение, както и в бизнеса, без да имаме информация. Определено има какво да се желае още от страна на министерство, на община. Най-вече апелираме към това да има малко повече връзка с бизнеса, общинската и национална администрация, защото има доста ситуации, в които малко прибързано се пускат заповеди, веднага след това се правят корекции.“

Очаквания от сезона

“Очаква ни едно лято с доста наситен спортен туризъм, като започнем от месец май, когато очакваме една интересна и емблематична регата за Европейската купа, очакваме над 200 лодки да пристигнат във Варна. След това ще имаме европейско първенство по художествена гимнастика, после по спортна, през юли месец имаме доста резервации.“

Туроператори съобщават за започнали резервации за почивка в Гърция.

Темата коментира в “Нашият ден“ Свилен Петков, създател на туристическа платформа, лансираща инициативата "Безопасна почивка":

“Участниците в туристическия бранш, включително туристически оператори, агенции и хотели, трябва да заложат на една гъвкава политика за резервациите. Да позволяват на хората до последния момент, буквално в деня преди да заминат, да могат да си отложат почивката. Тъй като в тази обстановка има хора, които са уплашени.“

“Има много инициативи и на Министерството на туризма, и на Европейската комисия, част от тях са свързани със зелените карти и възможността хората да пътуват и да посещават социални мероприятия по-лесно. От друга страна, хора, които се притесняват, не искат да си правят ваксини, могат да си правят тестове, на които със сигурност цената в един момент доста ще се намали.“

Разговорите можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мальовица посреща първото издание на Националния туристически фестивал

От 19 до 21 юли ще се състои първото издание на Националния туристически фестивал в курортния комплекс "Мальовица", на Меча поляна. В трите фестивални дни в подножието на връх Мальовица ще се съберат туристически дружества от цялата страна, почитатели на активния начин на живот и носители на златни значки от националното движение "Опознай..

публикувано на 15.07.24 в 09:34

Как да се храним в жегите?

В първия ден от народните горещници в "Нашият ден" слушаме съветите на диетолога проф. Теодора Ханджиева-Дърленска за това как да се храним и какво да пием в жегите. Горещото време е голямо предизвикателство за човешкия организъм, а най-уязвими са възрастните хора и малките деца, пояснява проф. Ханджиева-Дърленска. Съветът на..

публикувано на 15.07.24 в 09:10

Велизар Шаламанов: Какво означава да зачеркнеш един народ

Какво се крие зад прецизното нападение на болницата "Охматдит" в Киев? Какво лежи под останките ѝ? Какво представлява пактът "Украински договор" в помощ на Киев, който бе обявен в рамките на срещата на върха на НАТО във Вашингтон. Как пакетът от инициативи, както и ангажиментът за помощ към Украйна, докато надделее срещу агресията на Русия , ще..

публикувано на 15.07.24 в 08:50
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35