Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Авторският театър вече ще си има фестивал

Снимка: newtheatre.bg

Нов театрален фестивал – Фестивалът на авторския театър, тръгва към своята публика след броени дни. Първото му издание се очаква да започне на 27 март, в Световния ден на театъра, а домакин е Нов театър НДК.

Целта на фестивала е всяка година да представя театрални постановки от български и международни артисти, независими компании и продукции, като акцентира изцяло върху авторското съдържание, за да покаже, че авторският театър не е част от ъндърграунд театралната култура на страната, а има своето сериозно място в арт пространството у нас. Фестивалът ще представи и театрални жанрове, взаимодействащи с други сценични форми или театрални концепции – танцов театър, playback театър, моноспектакли, импровизационен театър и други.

Фестивалната програма ще предложи на зрителите осем авторски представления, две дискусии в края на всеки фестивален ден, изложба със снимки и реквизит от представления, както и концерт на „Драмеди Бенд“.

Съществена част от програмата ще бъдат театралните работилници за зрителите с театрални игри и упражнения, които провокират спонтанност, развиват креативност и адаптивност. Ръководители на уъркшопите са Ованес Торосян и Цвета Балийска.

Фестивалът се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на културата.

Каква програма да очакваме в двата фестивални дни, разказа в „Артефир“ Цвета Балийска, директор на Фестивала на авторския театър, основател на Театър „Драмеди“ и председател на сдружение „Творци“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30