Какво я чака неформалната икономика във времена на криза и след тях?
Гавраил Гавраилов, специалист по социално предприемачество, алтернативен туризъм и приложна психология, коментира темата в “Нашият ден“:
“Неформалната икономика е всичко това, което се случва, което генерираме като някакви приходи, добавена стойност и не се отчита от статистиката на държавата, няма принос на БВП.
Това са дейности, свързани с поправка на телевизора на съседа, правенето на зимнина, с други дейности, които напоследък са много модерни, особено преди избори – корупцията. Изобщо всичко, което генерира някакви приходи за конкретни хора, не се отчита в статистиката и не влиза през данъците в държавния бюджет, е неформалната икономика.
В България в последните години делът на неформалната икономика вероятно е около 20%. Никой не може да каже с точност, защото, особено когато говорим за корупция, това са едни усещания. Не можем да кажем със сигурност колко е тя, но когато всички усещаме, че съществува този феномен около нас, рано или късно всички обедняваме от тази корупция.
Доброволчеството е една много важна част от неформалната икономика. За съжаление в България все още нямаме закон за тази сфера и не можем да преценим как той действа.“
Добре ли е да има голям дял неформалната икономика
“Всичко зависи от гледната точка, ако питате хората, които участват в корупцията, за тях може би е добре да има голям дял. Ако питате всички останали, по-добре икономиката да е на светло, защото в моменти на криза се вижда, че тези, които седят малко в сивия сектор, обикновено са най-пострадали. Всеки един от нас може да пострада физически и да има нужда на здравна помощ от социални грижи или нещо друго от солидарните услуги, които взаимно си предоставяме, давайки част от доходите на държавата в социални и пенсионни фондове.
Колкото сме по-солидарни, колкото сме по-честни един с друг и към държавата, толкова държавата ще бъде по-богата ще може да връща, когато имаме нужда част от парите, които сме дали. Но това е, при положение че корупцията наистина не е много сериозен проблем. За момента усещането е, че това е един много сериозен проблем.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg