Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Джеки Стоев-Георги на 80

Българският режисьор, сценарист и актьор Джеки Стоев-Георги празнува на 22 март 80-ия си рожден ден.

Режисьорът има идеи за нови проекти – 1 за игрално кино, а друг (документален) по темата за телепатията, което го амбицира да живее дълго. 

Джеки Стоев е завършил биология в Дрезден. Работил е като асистент оператор, асистент режисьор и режисьор (1967-1988) във филмово студио „Време”, филмово студио „Спектър”, БНТ и филмово студио „Бояна”. От 1996 г. е режисьор на свободна практика. 

Автор е (1969-1996) на над 50 игрални, научно-популярни и документални филма. Лауреат е на много национални награди, сред които "Златен ритон" (1977) за най-добър късометражен филм и на близо десет международни филмови награди. Най-известният му филм е "Спас и Нели", получил Наградата на публиката и Награда на журито в Белград през 1989 г. 

За възрастта ни – с Джони и Чарли – коронавирусът носи по-голям риск, но затова пък вероятността да хванеме трипер става все по-малка

Заедно с Чарли (Христо Илиев) и Джони Пенков прави култовите "Мозайки", показвани вместо кинопрегледи в кината в началото на 80-те години. През 1979 г. Джеки, Чарли, Милан и Джони потеглят с кораба "Славянка" за Куба, за да снимат няколко филма. Джеки Стоев като режисьор, Милан Огнянов като оператор (той умира от рак на 62 г.), Чарли като сценарист и Джони Пенков като звукорежисьор. В Куба Милан прави дебюта си и като режисьор с филма "Доминго".

Епохален танц на Джеки Стоев, племенник на известната българска балерина, балет майстор, хореограф, педагог и представител на модерния балет, Мария Димова, и неговата блестяща внучка!

"Лопушанската музика" (1973); "Живот в търбуха на една крава" (1977); "Броени дни" (1977) „Нашият Шошканини“ (1982); "Ето, Симеон пристига" (1996); „Спас и Нели“ (1988); и „Разводи, разводи“ (1989); Побратимени кръчми (2001); „Летете с Росинант“ (2008) – са някои от филмите му, станали любими на експерти, ценители и съвсем обикновена публика през годините. 

Автор е на биографичната книга „Бай дъ уей... (между другото...)“, изд. Millenium, 2009.

Да е жив и здрав! И още много години да разсмива, да учи и да възвисява!

Снимки – личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Носталгия по бунта

"С криле обърнати към Рая" е дебютната изложба на Георги П. Павлов, която може да се види в пространството на галерия "+359". Тя полемизира факта, че революционният, утопичният и бунтарският заряд на младежките субкултури от миналия век е загубен. "Тези субкултури все пак са успявали да влияят на обществото и да променят някакви неща, а днес..

публикувано на 01.10.24 в 17:10

"Портрети отвисоко" на Руфина Ву и Щефан Канъм

Фотографии и архитектурни планове на незаконни постройки по покривите на високите сгради в Хонконг показват в  проекта "Портрети отвисоко" Руфина Ву и Щефан Канъм. Експозицията е в столичната галерия "Синтезис".  Архитектурните планове са начертани от Руфина Ву, която е архитект, родена е в Хонконг и често превръща в изкуство собствените си наблюдения..

публикувано на 01.10.24 в 16:46

Боян Тончев и неговият "Безкраен свършек на света"

Боян Тончев е журналист, писател и сценарист. Той е възпитаник на Софийския университет, където е завършил философия. Работил е като сценарист в телевизионното предаване "Господари на ефира", бил е и редактор в "Дневник". В момента работи за "Свободна Европа". Автор е на сборниците с разкази "Безкраен свършек на света", "Животът като следобедна дрямка"..

публикувано на 01.10.24 в 16:06

Пътят на сърцето във филма "Сватба" по Николай Хайтов

Постановъчен костюмен филм, който не сме гледали от години в българското кино – така критиците определиха филма "Сватба" на Магдалена Ралчева. Той получи наградата на гилдия "Критика" към СБФД на 42-рата "Златна роза" заради достоверността си и изисканата си стилистика. Филмът е екранизация на едноименната творба на Николай Хайтов от сборника му..

публикувано на 01.10.24 в 12:57

Пътешествие до Виена в Световния ден на кафето

През 2011 година виенските кафенета са включени в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. На 1 октомври, когато традиционно се отбелязва Световният ден на кафето , мислено се отправяме на пътешествие във времето и пространството – в красивата атмосферата на XIX век, която все още може да бъде усетена в австрийската столица...

публикувано на 01.10.24 в 09:28