В празничната събота – на Тодоровден (20 март), в предаването гостува проф. д-р Светла Димитрова, директор на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“, Габрово. Възникването на музея е по инициатива на Лазар Донков – известен по онова време етнограф и самоук художник. Преди да започне да реализира своята уникална идея, той е отделил много време, за да посещава габровските села и да изучава занаятчийските работилници, технически съоръжения и възрожденски къщи, на които е направил много скици и рисунки, използвани по-късно като първообраз за създаването на музейните обекти. Независимо от многото критици, субективни и обективни препятствия, той успява да осъществи своята мечта и става първият директор на етнографския парк-музей „Етър“, носещ някогашното име на река Янтра...
Музеят е създаден преди 57 години и е открит за посещения на 7 септември 1964 г. В обширното парково пространство са разположени къщи във възрожденски стил – Занаятчийската чаршия – с действащи работилници, в които посетителите могат да наблюдават процеса на създаване на различни предмети от бита, изработвани по традиционни занаятчийски методи. Оригинална е сбирката от действащи механизми, задвижвани от водни струи – воденица, тепавица, точило, струг за изработване на бъклици и др.
„Не са малко посетителите, които идват по няколко пъти в годината, за да похапнат от вкусните баници, гевреци и да опитат и други лакомства, като пестил или кафето, сварено на пясък.“ – с гордост споделя проф. Светла Димитрова. Тя е завършила история в университета „Св. св. Кирил и Методий“, Велико Търново. Автор е на повече от 80 научни статии и 7 монографии и е съставител и редактор на 27 книги и сборници. Член е на Управителния съвет на Сдружение „Български музеи“, както и на Българския национален комитет и на Регионалния комитет за Югоизточна Европа, на Международния съвет за музеите – ИКОМ. Проф. Димитрова е научен консултант по реализация на музейни експозиции и участва в реализацията много международни, национални и регионални проекти, като ръководител или като член на екип. Съавтор е на концепции за туристически дестинации за различни региони в страната.
Мнението на проф. Светла Димитрова за днешния ден на Регионалния етнографски музей „Етър“, за Тодоровден и празниците, традициите и обичаите, както и за това каква е ролята на музея за тяхното опазване и популяризиране чуйте в звуковия файл.
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg