Избрано от програмата
от 0.30 до 1.30 часа
Радиотеатър след полунощ
„Антигона“ от Жан Ануи
от 1.30 до 3.00 часа
Хумор и сатира
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен
Смяна на времето
Въвежда се лятно часово време.
Часовниците се преместват с 1 (един) час напред.
3.00 часа = 4.00 часа
от 5.00 до 6.00 часа
Българска народна музика
от 6.07 до 7.00 часа
Изгрев
В неделя „Изгрев“ остава в София и попада в споделената работилница, която Георги Комсалов, Борис Калайджиев, Ясен Недялков и Ралица Шайкова отварят в края на миналата година. Прохождащото начинание е с мисия – да даде възможност на всеки с интересен проект и ръце, жадни за създаване, да го осъществи на машините в работилницата и с помощта на екипа ѝ. А тези машини са много и всякакви – от циркуляр, фреза и грънчарско колело до специализирани машини за 3D принтиране и CNC изрязване. Създателите на работилницата са убедени, че работата в екип, обмислените решения и подходи към нещата, формите и тяхното съдържание, както и творчеството и работата с ръце, са от изключително значение за всеки отделен човек и за общността като цяло. Освен машините, всеки гост-творец може да ползва и оборудването, и пространството на работилницата – от занаятчии, през архитекти или мебелисти до хора с нестандартни проекти, или просто такива, които искат да точат грънци или да плетат бижута. Защо не..
от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
• В Работилничката за фантазьорстване – какво може да порасне от едно вълшебно семенце, какво означава „зунка“, каква е историята на човека – лъв, открит в пещерата Холенстейщатъл и „Музикална кутийка“.
• Из историята на детските предавания – „Дневникът на Мара Чапанова“.
от 8.06 до 9.00 часа
Благовестие
• За прехода от душевното към духовното.
В неделята на св. Григорий Палама ще се спрем на възникването и същността на исихазма, на живота и делото на един от неговите представители. Св. Грирорий Палама и нешето време. С какво се отличава преломния за Балканите ХІV век и как можем да го разберем през нашето съвремие. За греховете и вярата. Разликата между душевното и духовното. За греха и неговите последствия върху човешката природа. Може ли личната ни вяра да помогне на хората около нас и как? Ще го сторим заедно със ставрофорен иконом Николай Георгиев, предстоятел на митрополитския храм „Св. Неделя“.
• Новини от християнския свят.
• Християнска поезия: стихотворението „В храма“ от Иван Вазов в изпълнение на актьора Ириней Константинов.
от 9.10 до 9.30 часа
Културата на бързи обороти
от 9.30 до 11.00 часа
Гласът навремето
Този път думата не е нарицателно, а собствено име. Разговорът в студиото е за Левиатан – митичното чудовище, което Бог показва на Йов, и за това разказва Вехтият завет.
Но „Левиатан“ е и най-важната книга и на Томас Хобс, в която този ренесансов мислител разсъждава за държавното устройство, за човека и формите на обществена организация.
Левиатан е привлекателен образ за интерпретации в изобразителното изкуство, киното, музиката – да си спомним филма на Андрей Звягинцев със същото име, донесъл много награди на създателя си.
Та що е Левиатан – призрак на насилието от тъмното минало, митична емблема на човешката двойнственост, или метафора за държавната власт?
В студиото дискутират по темата философът професор Стилиян Йотов от СУ. Той разказва интересни и непознати неща за Хобс. Д-р Митко Новков и д-р Петър Айолов се спират върху филма на Звагинцев и връзката му със съвременна Русия, но и се гмуркат в библейското – а дали Левиатан не е пример за Божието могъщество и за непознаваемостта на замисъла от обикновения човек? Културният антрополог Ивайло Цветков - Нойзи, разсъждава за митологичните превъплъщения на чудовището Левиатан, както и за съвременните му проекции.
от 11.00 до 13.00 часа
Музика до обед – От песен в песен
В предаването „ От песен в песен“ на 28 март ще ви представим музикална плетеница от най- новите записи в нашата фонотека. Пъстра, игрива и песенно- закачлива ще е неделната ни среща.
от 13.00 до 14.00 часа
Академия комика
Съчинение по картинка с Татяна Лолова
от 14.00 до 15.00 часа
Музикален следобед – Неделен следобед
• Първа част – записи на Елизабет Леонская. Пианистката гостува за първи път в София, но тъй като нямаме запис от нейния концерт предлагаме три нейни изяви от Гранада, Женева и Глазгоу. Ще звучат фрагменти от клавирните концерти №20 на Моцарт, №4 на Бетовен и №1 на Брамс.
• Втора част – на 12 март в Софийската опера след прекъсването на спектаклите в края на миналата година отново беше представена „Електра“ на Рихард Щраус. Ще чуете избрани сцени с участието на Диана Гуглина, Цветана Бандаловска и Гергана Русекова под диригентството на Евън-Алексис Крист.
от 16.00 до 17.00 часа
Радиотеатър в неделя
„Тишината на крокодилите“ от Яна Добрева
от 17.00 до 18.00 часа
Изпята поезия
Песенни текстове и стихове на Мария Донева, Антонио Карлос Жобим, Стиви Уондър, Преслава Пейчева, Джон Ланг, Керъл Сейгър, Брус Робъртс.
Изпълнения на: Марина Господинова, Антони Дончев, Оливия Родриго, Славин Славчев, Криси Поланд, Меди, „Мистър Мистър“, Ерик Клептън, Ван Морисън…
от 18.30 до 19.30 часа
Покана за пътуване
• Соня Момчилова за Гватемала
• Светослав Марков и Теодор Борисов за паметника на Левски в Босилеград, Сърбия
• Маги Гигова за непознати забележителности на Патая в Тайланд
от 19.30 до 20.30 часа
Кино с думи
Изкуството на филмовия монтаж – разговор с доц. Нина Алтъпармакова, Виктория Радославова и Бохос Тапакбашиян, режисьори по монтажа на едни от най-успешните съвременни български филми и сериали.
от 20.30 до 22.00 часа
Голямата къща на смешните хора
Усмивки от старите радиоленти – Кирил Варийски
от 22.00 до 24.00 часа
Музикалните вечери
Из творчеството на Венсан д`Енди.
Неделната Музикална вечер посвещаваме на творчеството на Венсан д'Енди - композитор, органист, диригент, педагог, музикален критик и публицист, общественик, основател, дългогодишен преподавател и ръководител на Скола канторум в Париж. Венсан д‘Енди се оформя като музикант под силното влияние на Цезар Франк, посредством когото става привърженик на немския симфонизъм. Впечатлението от първото издание на фестивала в Байройт е толкова силно, че до края на живота си д‘Енди е страстен вагнерианец. В същото време в късното му творчество все повече присъстват мелодии от френския фолклор, който познава от детските години прекарани в Южна Франция.
Ще прозвучат Симфонични вариации „Ищар“, оп. 42, Смъртта на Валенщайн из симфоничната трилогия „Валенщайн“, Сарабанда и Менует за флейта, обой, кларинет, фагот, корна и пиано, Струнен квартет № 2 в Ми мажор, оп. 45, Един летен ден в планината, оп. 61и Симфония върху една френска планинска песен оп. 25 за пиано и оркестър.
Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Самодива" от П. Ю. Тодоров от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Страница след страница" и от "Голямата къща на смешните хора". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна..
Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев • Новини от българската и световна музикални сцени. • Нови сингли; На този ден през годините; Рожденици. • Концептуални албуми: Нийл Морз - The Dreamer - Joseph, Pt. 1, Restoration - Joseph, Pt. 2 от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 3 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 2 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 1 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg