Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Божидар Абрашев – един живот, отдаден на изкуството

Проф. Божидар Абрашев
Снимка: архив Люлина Абрашева

Споменът за личността на проф. Божидар Абрашев е все още така ярък и жив за неговите колеги, приятели, студенти и близки. На 28 март тази година се навършват 85 години от неговото рождение. В своето издание предаването „Студио „Музика“ отдава дължимото на творчество и делото на проф. Абрашев с избрани фрагменти из неговото музикално наследство.

Роден в София през 1936 г. в семейство с богати традиции в областта на изкуството, Божидар Абрашев завършва композиция в Българска държавна консерватория (днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“) през 1960 г. при патриарха на българската класическа музика Панчо Владигеров. Първоначално работи като диригент в Държавния ансамбъл за народни песни и танци (днес НФА „Филип Кутев“), а от 1964 г. почти до края на жизнения си път той е свързан неизменно и с преподавателската дейност както в НМА, така също в СУ „Свети Климент Охридски“, ВМПИ (днес АМТИИ) Пловдив, ДУ „Епископ Константин Преславски“ – Шумен и ЮЗУ „Неофит Рилски“ – Благоевград. Като обществен деец е член на Експертния съвет по музика към Министерство на културата от 1990 г., а между 2001 и 2005 г. е министър на културата. Носител е и на държавни ордени и национални награди за творчески постижения.

Музикалното творчество на Божидар Абрашев обхваща широк жанров диапазон и се отличава с мащабност на формата, богат тембров колорит и гъвкав динамичен рисунък, а музикалният образ се изгражда на основата и средствата на симфонизма дори и в спектъра на камерната музика.
Проф. Божидар АбрашевСред по-значимите му творби са 5 симфонии, създадени между 1964 и 1997 г., Вокална симфония на 8 гласа (1971), Концерт за две пиана и струнен оркестър (1969), Кончерто гросо за струнен оркестър (1978), Концерт за кларинет, пиано и ударни (1982), „Младежки картини“ (1985), Концертино за тромпет и оркестър (2000), Увертюра с фанфари (2003), „Прелюд, песен и скерцо“ за 12 виолончели (1994), 3 струнни квартета, солова музика за различни инструменти, хорова, вокална и вокално-инструментална музика, над 300 обработки на народни песни и инструментални мелодии и около 20 оркестрации на творби от други автори.

Като музикален изследовател Божидар Абрашев публикува редица педагогически и научно-теоретични трудове, студии, статии и др.

Пътеводител в творческия свят на проф. д-р Божидар Абрашев е неговият син и съименник – композиторът и диригентът Божидар Абрашев, а свои мисли, спомени и преживявания от общуването си с личността на професора споделят неговата дъщеря – пианистката Кристиана Абрашева, съпругата му Люлина Абрашева, кларинетистът Едуард Сарафян, диригентът Велизар Генчев, музиковедът Стефка Венкова и композиторът Никола Вълчанов.

Вие също можете да сте съпричастни на това музикално-културно преживяване, ако бъдете с предаването „Студио „Музика“ във вторник – 6 април, от 19.30 часа.

Снимки: архив на Люлина Абрашева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Брюксел аплодират оперни звезди от Полша и Италия в новата постановка на "Турандот"

Тази година музикалната общественост отбелязва стогодишнината от смъртта на бележития оперен композитор Джакомо Пучини. Водещият белгийски театър "Ла Моне" не можеше да подмине тази кръгла годишнина и предложи за финал на сезона нова постановка на последната творба на Пучини – "Турандот". Още повече, че Брюксел е градът, в който композиторът прекарва..

публикувано на 07.07.24 в 08:05

Вердиевите "Сицилиански вечерни" на сцената на Виенската държавна опера

"В постановката от 13 януари 2024 година Игор Головатенко в ролята на Монфорте не само интерпретира въздействащо мелодиите на Верди, но и конфликта между политиката и бащинския дълг. За разлика от него специалистът по белканто Джон Озбърн има малко пространство за извява в ролята на Ариго, и не показва апломба, с който обикновено блести в роли от..

публикувано на 06.07.24 в 07:55

Arbanassi Summer Music събира почитатели на камерната музика

Предстои 14-ото издание на Arbanassi Summer Music от 7 до 12 юли в архитектурния резерват Арбанаси. Организират го контрабасистката Юлита Фъсева и нейният съпруг обоистът Димитри Местдаг. Двамата живеят и работят в Белгия, но оценяват магията на Арбанаси и възможността да правят бутиков фестивал, заобиколени от приятели и съмишленици. "Специалното в..

публикувано на 05.07.24 в 17:05
Константин Илиевски и Симфоничния оркестър на БНР

Последен концерт от сезона на радиосимфониците

Интересен, динамичен, разнообразен бе сезон 2023/2024 на Симфоничния оркестър на БНР. Новият главен диригент на състава Константин Илиевски предложи цялостна концертна програма, в която бе дадено преимущество на някои от най-обещаващите млади български музиканти, оркестър и публика се срещнаха с нови солисти и диригенти, почетени бяха годишнини на..

публикувано на 05.07.24 в 13:10

"Сицилианска вечерня", опера в пет действия от Джузепе Верди

Либрето: Йожен Скриб и Шарл Дюверие. Световна премиера: 13 юни 1855, Париж, Театър Grand opera Действащи лица: • Херцог Ги дьо Монфор, губернатор на Сицилия – баритон • Дьо Бетюн, френски офицер – бас • Граф Водемон, френски офицер – тенор • Ариго (Анри), млад сицилианец – тенор • Джовани да Прочида, сицилиански лекар – бас •..

публикувано на 05.07.24 в 10:20