Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Божидар Абрашев – един живот, отдаден на изкуството

Проф. Божидар Абрашев
Снимка: архив Люлина Абрашева

Споменът за личността на проф. Божидар Абрашев е все още така ярък и жив за неговите колеги, приятели, студенти и близки. На 28 март тази година се навършват 85 години от неговото рождение. В своето издание предаването „Студио „Музика“ отдава дължимото на творчество и делото на проф. Абрашев с избрани фрагменти из неговото музикално наследство.

Роден в София през 1936 г. в семейство с богати традиции в областта на изкуството, Божидар Абрашев завършва композиция в Българска държавна консерватория (днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“) през 1960 г. при патриарха на българската класическа музика Панчо Владигеров. Първоначално работи като диригент в Държавния ансамбъл за народни песни и танци (днес НФА „Филип Кутев“), а от 1964 г. почти до края на жизнения си път той е свързан неизменно и с преподавателската дейност както в НМА, така също в СУ „Свети Климент Охридски“, ВМПИ (днес АМТИИ) Пловдив, ДУ „Епископ Константин Преславски“ – Шумен и ЮЗУ „Неофит Рилски“ – Благоевград. Като обществен деец е член на Експертния съвет по музика към Министерство на културата от 1990 г., а между 2001 и 2005 г. е министър на културата. Носител е и на държавни ордени и национални награди за творчески постижения.

Музикалното творчество на Божидар Абрашев обхваща широк жанров диапазон и се отличава с мащабност на формата, богат тембров колорит и гъвкав динамичен рисунък, а музикалният образ се изгражда на основата и средствата на симфонизма дори и в спектъра на камерната музика.
Проф. Божидар АбрашевСред по-значимите му творби са 5 симфонии, създадени между 1964 и 1997 г., Вокална симфония на 8 гласа (1971), Концерт за две пиана и струнен оркестър (1969), Кончерто гросо за струнен оркестър (1978), Концерт за кларинет, пиано и ударни (1982), „Младежки картини“ (1985), Концертино за тромпет и оркестър (2000), Увертюра с фанфари (2003), „Прелюд, песен и скерцо“ за 12 виолончели (1994), 3 струнни квартета, солова музика за различни инструменти, хорова, вокална и вокално-инструментална музика, над 300 обработки на народни песни и инструментални мелодии и около 20 оркестрации на творби от други автори.

Като музикален изследовател Божидар Абрашев публикува редица педагогически и научно-теоретични трудове, студии, статии и др.

Пътеводител в творческия свят на проф. д-р Божидар Абрашев е неговият син и съименник – композиторът и диригентът Божидар Абрашев, а свои мисли, спомени и преживявания от общуването си с личността на професора споделят неговата дъщеря – пианистката Кристиана Абрашева, съпругата му Люлина Абрашева, кларинетистът Едуард Сарафян, диригентът Велизар Генчев, музиковедът Стефка Венкова и композиторът Никола Вълчанов.

Вие също можете да сте съпричастни на това музикално-културно преживяване, ако бъдете с предаването „Студио „Музика“ във вторник – 6 април, от 19.30 часа.

Снимки: архив на Люлина Абрашева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Orchestre tout puissant Marcel Duchamp

Всемогъщият оркестър "Марсел Дюшан" в София

Афробийт , (пост)пънк , авангарден поп , инди-джаз … каквото и да кажем за музиката на Orchestre tout puissant Marcel Duchamp (или Всемогъщия оркестър "Марсел Дюшан"), ще е хем точно в целта, хем крайно недостатъчно. Възникнал преди 18 години в независим скуот (завзето градско пространство) в Женева, днес Оркестърът наброява 12 души с две..

публикувано на 07.05.24 в 19:52
Проф. Пламен Джуров

Проф. Пламен Джуров – един диригент, една епоха

През последните близо 50 години името на проф. Пламен Джуров се утвърждава като емблема и запазена марка за висше художествено майсторство в извайването на музикалната тъкан чрез висока ерудиция, богата душевност, себеотдаденост на любимото изкуство – музиката, винаги търсещ нови пътища и неизследвани хоризонти, вдъхновен експериментатор и не на..

публикувано на 07.05.24 в 08:33
Чик Кърия и Пако де Лусия - двама приятели и двама от

Приказни сюжети в развитие

От 7 май (02:00-03:00), в три последователни нощи по същото време започва "Музиката, която обичам" с нов (стар иначе) водещ - може и да го разпознаете на една от снимките. В мини-поредици за поне по месец и нещо ви очаква за начало следното: 7.5 - Вторник е времето, посветено на артистите, първи повярвали в новото (април 1993) предаване на Програма..

публикувано на 06.05.24 в 23:08
Концертгебау оркестър

Кантатно-ораториална вечер с духовна музика

В навечерието на Възкресение Христово ви предлагаме вечер с кантатно-ораториална музика от Специалния ден на Еврорадио, посветен на Страстната седмица и Възкресение Христово: Концерт от Амстердам с участието на солисти, Смесения хор на Нидерландското радио и Кралския Концертгебау оркестър с диригент Тревър Пинък. В програмата звучи "Йоханес..

публикувано на 04.05.24 в 07:05