Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проект „Бяла изложба“ в ONE gallery

Сняг, кокичета, невинност, сватбени рокли, бяла живопис, бял неон, прозрачност, бял сфинкс, бял пърформанс, светлина… Изразът “зимата идва” свързваме със сняг и Рождество, но също и с тъмнината, с дългата “Нощ на средновековието”. “Бяла изложба” се провежда периодично, редувайки се с “Черни картини от радостни събития” – логично, няма светлина без сянка. "Аз виждам бялото като метафора на женското, на очакването към жената за неопетненост и смелостта да се “опетниш” сама". Бялото облекло стана също доста политическо през последните години. Много жени с позиция, като Александрия Окасио-Кортес, се появяват публично в бели дрехи, като символ на новото начало, сила и солидарност с каузата на суфражетките.

Темата с “Ф” има лоша слава заради художничките, които следват Ф-движението като по учебник и се опитват да налагат някакъв заучен и неискрен морал. За разлика от тях Искра Благоева интерпретира половите въпроси и живее живота си по своя собствена логика, като коригира и преправя нормите на Ф-учението както ѝ е удобно. Като например да продължава да харесва, дори да обожава мъжете и да ги разиграва на комар. 

Първите две издания на “Бяла изложба” са самостоятелни проекти на Искра Благоева. Този път тя използва способностите си да увлича хората в съвместни инициативи и сформира малко художествено общество. На пръв поглед изглежда, че намерението ѝ е тя да бъде куратор на изложбата, но в начина по който го прави има нещо повече от “ох, цяла сутрин съм на телефона” или “още не сме решили размерите на постамента”. Както организира, смесва и замесва приятелски, професионални и роднински взаимоотношения в разни дейности, по същия начин и чрез изложбата компенсира липсващото непосредствено общуване в така наречения “художествен живот”. Официалният служебен тон тук не върви. Така самите действия по организацията придобиват характеристики на художествено произведение.     

След Варна (Contemporary Space) и Пловдив (Cu29 Gallery) Искра Благоева представя за трети път своя проект „Бяла изложба“ в ONE gallery. Този път вместо самостоятелна изложба авторката решава да работи в екип от близки до нейното светоусещане съвременни автори, които разширяват и допълват визуалното възприятие.

В проекта участват: Искра Благоева, Нина Благоева, Стела Василева, Александър Габровски, Боряна Петкова, Даниела Радева/Искра Благоева, Симеон Симеонов и Валентина Траянова

Изложбата може да бъде видяна до 7 май 2021 г. в ONE gallery, София.
Официално откриване: 8 април, 17:00 – 20:00 ч.
Dress code: черно
Снимки – ONE gallery




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35

"Есенна соната" на Плевенския театър гостува в София

Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...

публикувано на 27.11.24 в 14:34

Пунта: Преосмисляне на границите

Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..

публикувано на 27.11.24 в 13:05

Сатиричният театър с почит към петима големи артисти

90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ.  Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..

публикувано на 27.11.24 в 11:55

Нова поетична антология събира 43-ма български автори

"Антология Съвременна българска поезия" има  официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..

публикувано на 27.11.24 в 10:15