На 8 април гост-диригент на Софийската филхармония беше младата литовска диригентка Адрия Чепайте. Щастлива да бъде на сцената и с публика в залата тя започна работа с оркестър в очакване на предварително обявения солист – големия френски цигулар Огюстен Дюме, който отмени гостуването си в последния момент, заради съмнения за симптоми на Корона вирус. Така в изцяло посветената на музиката на Фелик Менделсон програма – с концерта за цигуларка и симфония №1 се наложи драстична смяна. Спешната реакция на младия български виолончелист Атанас Кръстев спаси концерта. По предложение на Чепайте той изпълни концерта за виолончело, оп. 129 на Роберт Шуман. Публиката в залата, макар и малко разочарована от настъпилата промяна прие възторжено изпълнението.
Адрия Чепайте има впечатляваща биография, повече свързана с хоровата музика и по-специално с грегорианското пеене. От най-ранна възраст животът ѝ е свързан с пеенето. Продължава и в следването си първо във Вилнюс, след това и в Грац, Австрия. Тя е и съосновател на вокалния ансамбъл „Graces & Voices“, като приоритет се дава на грегорианското пеене, но и на съвременната полифонична музика. Съставът е от няколко съмишленици, влюбени в хоровата музика. Освен грегорианска и литургийна музика те пеят и творби написани специално за тях или за женски гласове.
В рамките на музикалния фестивала „Пажайлис“ („Pažaislis“) тя представя свой проект наречен „Възкресение“ и се надява тази година през месец август да могат да се представят пред публиката.
В звуковия файл може да чуете какво сподели Адрия Чепайте. Преводът е на Ангелина Александрова.
Американската легенда на джаз тромбона гостува в предаването "Джазисимо" след серия клубни концерти в София заедно с български джаз музиканти, с които той поддържа топли отношения от две десетилетия – Атанас Попов, Антони Дончев, Георги Дончев, Димитър Льолев, Михаил Иванов-Мишо, Васил Спасов и други. През 2018 г. Конрад Хъруиг е специален гост на..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо..
Песента "Копче-топче" пристига директно в радиоефира от творческата работилница на инж. Васил Ботев и певицата Людмила Лазарова в навечерието на Светлите празници. Процесът на създаването на песента и историята на инж. Васил Ботев започва в разгара на лятото в предаването "Terra Култура". Тогава пожелания за творчески успех отправя и Мими Колева..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със своята група в 22 часа в коледната нощ. Много rock’n’roll, стил и класна българска музика обещава Станислав Сланев-Стенли на своята публика, а празничната му програма от най-добри песни е взела..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата сграда на Операта в началото на 70-те години на ХХ век, дните прерастват във Фестивал на оперното и балетното изкуство (ФОБИ) – едно от най-значимите музикални събития на България. Тазгодишното,..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg