Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адрия Чепайте за първи път в България

Адрия Чепайте
Снимка: adrijacepaite.com

На 8 април гост-диригент на Софийската филхармония беше младата литовска диригентка Адрия Чепайте. Щастлива да бъде на сцената и с публика в залата тя започна работа с оркестър в очакване на предварително обявения солист – големия френски цигулар Огюстен Дюме, който отмени гостуването си в последния момент, заради съмнения за симптоми на Корона вирус. Така в изцяло посветената на музиката на Фелик Менделсон програма – с концерта за цигуларка и симфония №1 се наложи драстична смяна. Спешната реакция на младия български виолончелист Атанас Кръстев спаси концерта. По предложение на Чепайте той изпълни концерта за виолончело, оп. 129 на Роберт Шуман. Публиката в залата, макар и малко разочарована от настъпилата промяна прие възторжено изпълнението.

Адрия Чепайте има впечатляваща биография, повече свързана с хоровата музика и по-специално с грегорианското пеене. От най-ранна възраст животът ѝ е свързан с пеенето. Продължава и в следването си първо във Вилнюс, след това и в Грац, Австрия. Тя е и съосновател на вокалния ансамбъл „Graces & Voices“, като приоритет се дава на грегорианското пеене, но и на съвременната полифонична музика. Съставът е от няколко съмишленици, влюбени в хоровата музика. Освен грегорианска и литургийна музика те пеят и творби написани специално за тях или за женски гласове.

В рамките на музикалния фестивала „Пажайлис“ („Pažaislis“) тя представя свой проект наречен „Възкресение“ и се надява тази година през месец август да могат да се представят пред публиката.

В звуковия файл може да чуете какво сподели Адрия Чепайте. Преводът е на Ангелина Александрова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Конрад Хъруиг: Искам да повярвате, че хората гледат на България като страна с нова и модерна музика

Американската легенда на джаз тромбона гостува в предаването "Джазисимо" след серия клубни концерти в София заедно с български джаз музиканти, с които той поддържа топли отношения от две десетилетия – Атанас Попов, Антони Дончев, Георги Дончев, Димитър Льолев, Михаил Иванов-Мишо, Васил Спасов и други. През 2018 г. Конрад Хъруиг е специален гост на..

публикувано на 25.12.24 в 17:10
Мирослава Кацарова

Back to the Cinema с Мирослава Кацарова

Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо..

публикувано на 25.12.24 в 11:27
Мария Мира Христова, инж. Васил Ботев и Людмила Лазарова с вълшебното

За песента "Копче-топче" или как на Коледа стават чудеса

Песента "Копче-топче" пристига директно в радиоефира от творческата работилница на инж. Васил Ботев и певицата Людмила Лазарова в навечерието на Светлите празници. Процесът на създаването на песента и историята на инж. Васил Ботев започва в разгара на лятото в предаването "Terra Култура". Тогава пожелания за творчески успех отправя и Мими Колева..

публикувано на 25.12.24 в 09:11

Стенли с коледен концерт

Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със своята група в 22 часа в коледната нощ.  Много rock’n’roll, стил и класна българска музика обещава Станислав Сланев-Стенли на своята публика, а празничната му програма от най-добри песни е взела..

публикувано на 24.12.24 в 17:50
Сцена от спектакъла на „Джани Скики“

Отзвук от бляскавото начало на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора - 2024

През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата сграда на Операта в началото на 70-те години на ХХ век, дните прерастват във Фестивал на оперното и балетното изкуство (ФОБИ) – едно от най-значимите музикални събития на България. Тазгодишното,..

публикувано на 23.12.24 в 12:15