На 8 април гост-диригент на Софийската филхармония беше младата литовска диригентка Адрия Чепайте. Щастлива да бъде на сцената и с публика в залата тя започна работа с оркестър в очакване на предварително обявения солист – големия френски цигулар Огюстен Дюме, който отмени гостуването си в последния момент, заради съмнения за симптоми на Корона вирус. Така в изцяло посветената на музиката на Фелик Менделсон програма – с концерта за цигуларка и симфония №1 се наложи драстична смяна. Спешната реакция на младия български виолончелист Атанас Кръстев спаси концерта. По предложение на Чепайте той изпълни концерта за виолончело, оп. 129 на Роберт Шуман. Публиката в залата, макар и малко разочарована от настъпилата промяна прие възторжено изпълнението.
Адрия Чепайте има впечатляваща биография, повече свързана с хоровата музика и по-специално с грегорианското пеене. От най-ранна възраст животът ѝ е свързан с пеенето. Продължава и в следването си първо във Вилнюс, след това и в Грац, Австрия. Тя е и съосновател на вокалния ансамбъл „Graces & Voices“, като приоритет се дава на грегорианското пеене, но и на съвременната полифонична музика. Съставът е от няколко съмишленици, влюбени в хоровата музика. Освен грегорианска и литургийна музика те пеят и творби написани специално за тях или за женски гласове.
В рамките на музикалния фестивала „Пажайлис“ („Pažaislis“) тя представя свой проект наречен „Възкресение“ и се надява тази година през месец август да могат да се представят пред публиката.
В звуковия файл може да чуете какво сподели Адрия Чепайте. Преводът е на Ангелина Александрова.
Красивата опера "Лястовичката" от Джакомо Пучини е първото ни музикално предложение, което ще допадне със сигурност на верните почитатели на класиката. В новата постановка на режисьорката Ирина Брук ще чуете гласовете на Марианджела Сичилиа, Матео Липи, Росалия Сид, Джовани Сала и Пиетро Спаньоли. Записът, който сме подготвили за вас, е от 4 април..
Амалгама от събития! Случайно или не 27 януари – рожденият ден на безспорния музикален гений Волфганг Амадеус Моцарт, се превръща в пресечна, но и отправна точка за мащабни музикални, интердисциплинарни и образователни проекти. Техен създател, вдъхновител и двигател е Йордан Камджалов, безрезервно подкрепян от Мая Василева-Четрокова. Едно..
Музика: Джанин Тезори Либрето: Джордж Брант Първо изпълнение: 18 октомври, 2023, Център за сценични изкуства "Джон Ф. Кенеди" във Вашингтон Действащи лица: • Джес – мецосопран • Ерик – тенор • Сензър – баритон • също Джес – сопран • Командир – бас-баритон Първо действие Джес е пилот на изтребител F-16. Служи в Ирак и обича това, което прави...
Държавна опера – Бургас посвещава своята "Виенска гала" на 200 години от рождението на Йохан Щраус – син. Събитието е второ в програмата на Операта за тази година и ще бъде представено на 7 февруари от 19 часа . В оперетната гала богатството на своите тембри и емоционално сценично присъствие ще представят: сопраните Людмила Михайлова,..
След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The Beethoven Project. Идеята e на създателя и артдиректор на фестивал Allegra Петър Найденов, соло-контрабасист на Люцернския симфоничен оркестър и преподавател в Цюрихския университет за изкуства...
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти"..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg