Избрано от програмата
от 0.30 до 1.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Радиоенциклопедия
от 1.00 до 2.00 часа
Музиката, която обичам
БНР топ 20
Класация за български песни
от 2.00 до 3.00 часа
Покана за пътуване
• Ирина Баткова, арт консултант, за курирането на изложби в Русия и Турция и как се работи със световни творци.
• Магдалена Гигова за редките маймуни Червен Колобус.
• Наталия Бояджиева за Норвегия.
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен
от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Автор и водещ: Маргарита Заберска
Бразилски песни
от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на НХГ Благоевград, Даниела Андреева, Надка Караджова, Боряна Василева и други.
от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт
от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
„Хотелчето“ от Весела Фламбурари
от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
Радиотеатър за деца: „Ваканцията на Съни“ от Франсеп
от 8.06 до 10.00 часа
Нашият ден
• България и светът на този ден: Световен ден на книгата и авторското право. Интервю със Светлозар Желев, ръководител сектор в Националния център за книгата на НДК
• Вътрешнополитически обзор на седмицата – кого спасява фарсът в политиката? – анализ на политолога и преподавател в НБУ Иван Начев.
• Фискални или монетарни са рисковете пред българската икономика? – анализ на икономиста и преподавател в УНСС Щерьо Ножаров.
• Главен герой: фоторепортерът Веселин Боришев
• Минути на редактора: Последствията от Covid-19 за българските читалища. Проблеми и решения за културните центрове в малките населени места и защо появата на нови читалища се оказва проблем?
от 10.00 до 11.00 часа
Законът и Темида
• Защо на едно дете от еднополово семейство е отказано българско гражданство? Какво куца в правната ни система?
Хиляди еднополови семейства в България и Европа към настоящия момент живеят в риск и се сблъскват с неуредиците в правната система, поради различията в националните системи на държавите членки.
Събеседници: адв. Деница Любенова и юристът Венета Лимберова, председател на организация „Действие“.
• Законът за личната помощ влиза отново в Народното събрание. Разговор с народния представител Мая Манолова и Вера Иванова – майка на дете с увреждания, председател на Конфедерация за защита правата на децата.
• Съвети на адвоката: адв. Захари Генов отговаря в ефир на слушателски въпроси.
от 11.00 до 12.00 часа
По делтата
• На фокус: Крале и кардинали – Албърт Кинг и „сивият кардинал“ на блуса Уили Диксън.
• В навечерието на Лазаровден – „Дъ Блус Проджект“ и „Lazarus“, 1971 г.
от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
• 23 април – Световен ден на книгата и авторското право. Гост – поетесата Аксиния Михайлова с третата, публикувана в престижното френското издателство „Галимар“, нейна стихосбирка „Градината на човеците“.
• „Понякога в някакъв момент“ – нова графична серия в галерия „Депо“ представя Живко Мутафчиев. Разговор с художника.
• „Спектакъл за двама“ в Театро – дебют за режисьорката Дария Русева със спектакъл по пиесата „Вик“ от Тенеси Уилямс
• Дни на „Медея“ в Театър „Азарян“. Разговор с актрисата Снежина Петрова
• Албанско съвременно изкуство в Галерия „Васка Емануилова“ и галерия DOZA. Разговор с кураторката от българска страна Владия Михайлова
• 15 издание на Конкурса за млади изпълнители на класически музикални инструменти. Интервю с Райчо Христов - диригент на Камерен симфоничен оркестър „Орфей“ – Перник.
• „Да живееш с изкуството“ - уъркшоп на колекционера Кристиан Каспар Шварм. Веселина Сариева – домакин на онлайн-събитието „Чудото на колекционирането“, гост в Артефир
от 14.00 до 14.30 часа
Време и половина
Как Епископската базилика на Филипопол се превърна в музей от световна величина – разговор с главната реставраторка на базиликата Елена Кантарева-Дичева
от 14.30 до 15.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Звукови хроники
Изпълнения на Джеймс Браун
от 15.10 до 16.00 часа
„Ефир приключение”: И рибар съм, и ловец съм
Ние, врабчетата – на 24 април ще се направи национално преброяване на врабчетата във връзка с края на Месеца на земята. Йордан Христов от Българско дружество за защита на птиците и Герасим Герасимов, полеви експерт.
от 16.00 до 17.00 часа
„Ефир приключение”: А сега накъде?
• Градът разказва истории: Градският туризъм – от кулинарния, културния до фестивалния туризъм, или какво предлага градът. Колко бързо се променя разбирането що е градски туризъм и какво може да се прави в града днес – да се разгледат арабските магазинчета на Женския пазар, да се меси хляб, да се изследват графитите по софийските улици или да се посещава опера.
• Маршрути: Разговор за безплатните градски турове за устойчиво хранене, които се провеждат в София с помощта на мобилни приложения и ни водят до фермерски пазари и споделени градини.
от 17.30 до 18.00 часа
Звезден експрес
Рок-мюзикълът „Завръщане на Забранената планета“ на Боб Карлтън, базиран върху „Бурята“ на Шекспир.
от 18.30 до 19.30 часа
Какво се случва
Внасят ли новите политици нов политически език в парламента? За измеренията на политическото през езика ще говорим с проф. Георги Каприев, Владимир Левчев и евентуално Ивайло Дичев. /не са уговорени още, може да има промени/
от 19.30 до 21.20 часа
Музикални вечери
Главен герой – проф. Виктор Чучков, талантлив композитор и великолепен пианист.
от 21.20 до 21.30 часа
Радиоколекция
Стихове от Дамян Дамянов
от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
Как циркът възпитава? Първият български център за социален цирк - „Мини Арт“. Ще разберем за социалната роля на цирка, благодарение на която се изграждат самочувствие и ценности. Ще чуем историите на деца, които с постоянството си постигат чудеса.
КиноАларма“ на Георги Петров.
от 23.00 до 24.00 часа
Музика до полунощ – Български изпълнители
В петъчната вечер, час преди полунощ, възкресяваме спомена за легендарния тенор Тодор Мазаров. За ролите му на Манрико, на Радамес – откъс от спектакъл на Софийската опера на „Аида“ с Нели Карова, Надя Афеян, Петър Петров, а също откъси от спектакли на „Кармен“ на Бизе и „Тоска“ на Пучини – триумфален успех на Тодор Мазаров като Каварадоси в Софийската опера през 1954 година. Спомени на сопраното Сийка Петрова, която пее в главната роля на Тоска.
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 9 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Четвъртъците - както обикновено слушаме нови записи. Първите две предавания са с..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 8 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Отново сме на бразилска вълна, макар и не винаги само с бразилци. Финалът е с..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 7 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Вторниците в "Музиката, която обичам" и този месец са посветени на артисти, условно..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 6 част от 0.30 до 3.00 часа Вавилонската фонотека Водещ: Цветан Цветанов В последното издание на "Вавилонската фонотека" за 2024 г. представяме Crystal Sound Project и тяхната най-нова плоча In The Willo Dream – жанрово дори..
Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Напразните усилия на любовта" от Уилям Шекспир от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Хоум офис". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна музика Изпълнения на Динко Иванов,..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg