Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безопасност и здраве на работното място в условия на пандемия

Снимка: Ройтерс

Как можем да се борим за по-добри условия на работното място и какви са последиците от неглижирането на работната безопасност?

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Андрей Александров от Институт за държавата и правото при БАН.

“И преди, и сега в България е имало работодатели, които неглижират правилата на трудовата безопасност. Същевременно Инспекцията на труда продължава и в настоящата извънредна епидемична обстановка да упражнява контрол над спазването на трудовото законодателство.“

“В последните изменения в Кодекса на труда от декември 2020 г. се затегнаха правилата на административнонаказателна отговорност с цел да се затегне дисциплината и да не се допускат нарушения на работодателите, включително по отношение на спазването на правилата на здравословни и безопасни условия на труд.“


Пандемията

“Много служители преминаха на надомна работа, за която беше направен някакъв опит да се създаде специална уредба в т. нар. антикризисно законодателство, имам предвид Закона за мерките и действията за времето на извънредното положение и за преодоляване на последиците. Освен това специално законодателство, много правила се създадоха и по пътя на актове на различни министри.“

“Още в първата заповед на министъра на здравеопазването се заговори за задължение на работодателите към преминаване на дистанционна форма на работа. А това, което впоследствие беше прието в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение и в Кодекса на труда, предвижда възможност за преминаване към дистанционни форми на работа. За много работодатели възникна една несигурност дали са задължени да възложат работа от разстояние, или имат това право.“

“Законът не дава отговор на някои много често поставяни въпроси – как да се осигурят безопасни условия на труд в дома на служителя. Разпоредбите, които имаме в Кодекса на труда са свързани предимно с това какво техническо обезпечение трябва да се създаде, например интернет свързаност в дома на служителя. Но никой закон не ни дава ясен отговор за това – трябва ли работодателят да се грижи за другите аспекти на безопасността – електрическа инсталация и всичко останало.“


Предложението на КНСБ Covid-19 да се признае за професионално заболяване при медиците и при служителите на първа линия

“Според мен това предложение е разумно. Такива предложения бяха формулирани и в правната теория, много колеги разглеждат тази възможност. Някои разглеждат и възможността Covid-19 да се признае за трудова злополука. Става дума само в сфери на дейност, в които опасността от зараза произтича пряко от факторите на работната среда.“

“Лично за мен финансовата компенсация, предложена на медиците на първа линия, е недостатъчна. По-скоро това, което ми се струва, че трябва да се заложи в максимална степен, е повишаване на нивото на ваксиниране на тези служители.“

Имат ли право работодателите да изискват ваксината срещу Covid-19

“На този етап краткият и категоричен отговор е “не“, защото това не е предвидено в действащото ни законодателство.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Отличниците в края на учебната година

Един невероятен клас от СМГ постигна 99,32 среден успех на матурите

Срещаме слушателите на предаването "Нашият ден" с един невероятен клас от СМГ "Паисий Хилендарски", постигнал среден успех на матурите 99,32 точки от възможни 100 . Класният ръководител и учител по математика г-жа Елена Киселова разказва за пътя към блестящия резултат, в който не липсва критика към българската образователна система. От общо..

публикувано на 18.07.24 в 11:53
Д-р София Ангелова

Туберколозата – една (не)обичайна диагноза

Случай на служител в детска градина с туберколоза привлече силно внимание в медийното пространство. За туберколозното заболяване и летните пневмонии в Lege Artis говори пулмологът д-р София Ангелова .   По думите на д-р Ангелова туберколозата не е необичайна за България диагноза. Обикновено заболеваемостта се повишава, когато качеството на..

публикувано на 17.07.24 в 14:11
Доц. д-р Красимира Христова

Как да намалим риска от сърдечно-съдови инциденти в топлото време?

За пореден път днес почти цялата страна е обхваната от червен код поради опасни горещини – между 38 и 43 градуса. Как да намалим риска от сърдечно-съдови инциденти в топлото време –  слушателите на Lege Artis съветва доц. д-р Красимира Христова , кардиолог и председател на Асоциацията по сърдечно-съдова образна диагностика. Горещините..

публикувано на 17.07.24 в 13:27
Обща снимка на участниците

Над 300 младежи заявиха: Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена

Росена Добрева от Средно училище "П. Яворов" Стралджа спечели Международния филмов и литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена" . Наградата, придружена с предложение за месечен стаж, на Росена Добрева връчи генералният директор на Българското национално радио Милен Митев. За участието в конкурса,..

публикувано на 17.07.24 в 10:44

Боклукът – първородният грях на всеки потребител

Отпадъкът е ценен разказвач на механизмите, които движат дадено общество – пресечна точка между природно и културно, локално и глобално. Боклукът разколебава границата между това, което е мое, и това, което не е, между полезно и вредно, приемливо и неприемливо, определено и неопределено. Кой притежава отпадъците, има ли "добър" отпадък и дали..

публикувано на 16.07.24 в 14:25