Кои фактори могат да доведат до влошаване на психичното ни здраве заради работната среда?
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Анелия Рангелова, психолог и преподавател във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“.
“Това, което предразполага конкретният човек към професионално прегаряне, е сложна комбинация от спецификата на работата и личностните качества. Ако работата е свързана с обгрижване на хора, това са най-често прегарящите хора - обслужващите и помагащи професии – лекари, здравни специалисти, учители, полицаи.“
“Те са най-пряко зависими от обратната връзка, от хората, с които работят. Това претоварване съчетано с една базисна тревожност предразполага към лесно влизане в режим на професионално прегаряне.“
“Неумението да се почива, неумението да се направи разлика между работен и личен режим. Тук се включва и голямата група хора, които повече от година, работят на режим хоум офис. Те са новата група прегарящи.“
“Защото се нарушава структурата, нарушава се ритъмът – работа, почивка, при тези групи от хора. Там няма разлика между работно място и място за почивка. Голяма част от тези, по-често млади хора, са затруднени в разпределяне на пространството.“
“Има семейства, в които двамата родители са на режим хоум офис, имат малки деца, които не посещават детска градина. Там напрежението и стресът е продължително и това води до изтощаване – интелектуално, емоционално, физическо. И това са много помагащи в кавички причини да се влезе в режим на професионално прегаряне.“
Защо българинът е склонен да не търси помощ от специалист
“Причините мога да разделя на две групи. По-понятната причина е, че психотерапията е скъпа услуга. Тя не е включена в пътеките на Здравната каса. Втората причина е обяснението – аз съм добре, нищо ми няма.“
“Отричането на проблема обикновено работи против човека с проблем. Стигмата, притеснението - какво ще кажат хората, ако разберат, че ходя на психолог. Твърдя и винаги съм го твърдяла, че посещението на психолог, прсихотерапевт, е знак за високо ниво на самоуважение.“
“Грижата към другите започва от грижата към нас самите. Но има едно раздвижване у нас и оживление при търсенето на психологическа подкрепа и помощ. Тя е различна от тази, която предоставят колегите психиатри. Понеже при тях има пътека, направление, което облекчава финансово хората, обикновено те прибягват към консултации с психиатър. Почти винаги тази консултация приключва с рецепта с лекарство.“
“При психолозите и психотерапевтите лекарството е промененият поведенчески модел на страдащия човек. А това е обикновено по-трудно. По-лесно е да си изпиеш хапчето и да смяташ, че всичко е приключило. Това е сериозна заблуда, която след време дава своите негативни ефекти. Това са причините.“
Употребата на медикаменти за справяне със стреса у нас
“Тази практика си е доста популярна. Лесно е – хапчето ме прави спокоен, почти щастлив, но то е за кратко, проблемът остава. Човек има нужда да погледне към себе си. Този поглед понякога е труден, но мисля че психолозите знаем какво да направим, за да може да бъде ефективен.“
Пандемията
“В тази ситуация, която ни напрегна максимално, повече от година вече. Хората изхабиха потенциала си – интелектуален, емоционален, социален, физически – има нужда от презареждане, а възможностите намаляха.“
“Много хора споделят, че липсата на пътуване им носи много страдания, фрустрация. Всичко това води до психични страдания.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg