Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво ще ни донесе преброяването

Снимка: Архив

Защо преброяването на населението е толкова важно, колкото са действия като изборите например? 

Темата коментира в “Нашият ден“ Ивана Мурджева

“Да се преброим – един много важен въпрос. Мисля, че повечето от нас го подценяват, защото им изглежда по-скоро някакво административно действие, което не се отнася до нашите задължения. И много косвено се отнася до нашето добруване.

Години наред преброяването ми е звучало изключително абстрактно и много отдалечено от моя живот. Не съм виждала кой знае какви ползи от това действие за мен самата и моята реализация. Или някакви рефлексии върху това, което правя в общественото си битие.

Един процес на преброяване може да ни даде една много добра статистическа справка за състоянието на регионите и за техните специфични потребности.

Преброяването е едни много сложен процес, който иска една изключително прецизна и много трудна според мен организация, не по-малко сложна от тази, която правим по време на избори.

Сякаш възприехме изборите като необходимото зло в нашия живот. Това е акт, който трябва да правим. Повечето от нас вече сме убедени.

Но по отношение на преброяването сякаш информацията все още ни се изплъзва. Така или иначе 2021 г. е годината, в която трябва да бъде извършено това нещо. И месец септември-октомври ще бъдат посветени на това действие.


Какво ще ни донесе преброяването

Благодарения на преброяването не само ще може да актуализираме онова, за което се говори най-много – избирателните списъциДа се преброим колко от нас са реалните избиратели и колко от нас реално решават съдбата ни в близките четири и следващи години, участвайки в избирателния процес.

Преброяването може и да ни покаже спецификата на живот в отделните региони. Едно преброяване може да ни даде общата картина, включително и тази, свързана с неравенствата.

Съвсем не са за подценяване данните, които събира Националният статистически институт и обработва в големи панели от информация.

Трябва да признаем, че нашите райони – статистически и икономически за страната – съвсем не се намират в едно и също икономическо и социално развитие.

Разпределението на благата е неравномерно между отделните райони. И политиката, която трябва да бъде водена по отношение на тях, не може да бъде единна.

Защото, когато се провежда една политика спрямо всички, без да се отчитат спецификите на начина на живот по места, в повечето случаи резултатите не са тези, които потребителите на тази политика очакват да се случат при тях.

Преброяването може да даде изключително добра база, върху която следващите правителства могат да направят по-прецизни политики – и в социалната сфера, и в културната сфера, и в сектор земеделие, и в сектор туризъм.

Така че онова, което ни чака през есента, е също толкова важно, колкото онова, което ще ни се случи през лятото – изборите. Нашата гражданска активност през тази година трябва да бъде завишена."

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова непрекъснато..

обновено на 24.07.24 в 12:20

В Деня на радостта търсим рецепта за щастие

Живеем във време, характерно с най-висока продължителност на живота. Може да се каже, че сме по-здрави сме, по-сити и по-трудово облекчени от всякога. В Деня на радостта (24 юли) , посветен на красотата в човешкото битие, в "Нашият ден" търсим рецептата за щастие. На въпроса какво ни прави щастливи, повечето от нас биха отговорили –..

публикувано на 24.07.24 в 10:11

Изящната усмивка става все по-достъпна

Все повече нови технологии помагат за постигането на изящна усмивка. Задължителните посещения при зъболекар, на всеки шест месеца, все още не са навик за българите. Често се сещаме да посетим дентален специалист едва след като сме усетили болка. Стоматологът Светломир Дамянов споделя в ефира на "Нашият ден", че в последните години..

публикувано на 24.07.24 в 09:47