Защо преброяването на населението е толкова важно, колкото са действия като изборите например?
Темата коментира в “Нашият ден“ Ивана Мурджева
“Да се преброим – един много важен въпрос. Мисля, че повечето от нас го подценяват, защото им изглежда по-скоро някакво административно действие, което не се отнася до нашите задължения. И много косвено се отнася до нашето добруване.
Години наред преброяването ми е звучало изключително абстрактно и много отдалечено от моя живот. Не съм виждала кой знае какви ползи от това действие за мен самата и моята реализация. Или някакви рефлексии върху това, което правя в общественото си битие.
Един процес на преброяване може да ни даде една много добра статистическа справка за състоянието на регионите и за техните специфични потребности.
Преброяването е едни много сложен процес, който иска една изключително прецизна и много трудна според мен организация, не по-малко сложна от тази, която правим по време на избори.
Сякаш възприехме изборите като необходимото зло в нашия живот. Това е акт, който трябва да правим. Повечето от нас вече сме убедени.
Но по отношение на преброяването сякаш информацията все още ни се изплъзва. Така или иначе 2021 г. е годината, в която трябва да бъде извършено това нещо. И месец септември-октомври ще бъдат посветени на това действие.
Какво ще ни донесе преброяването
Благодарения на преброяването не само ще може да актуализираме онова, за което се говори най-много – избирателните списъци. Да се преброим колко от нас са реалните избиратели и колко от нас реално решават съдбата ни в близките четири и следващи години, участвайки в избирателния процес.
Преброяването може и да ни покаже спецификата на живот в отделните региони. Едно преброяване може да ни даде общата картина, включително и тази, свързана с неравенствата.
Съвсем не са за подценяване данните, които събира Националният статистически институт и обработва в големи панели от информация.
Трябва да признаем, че нашите райони – статистически и икономически за страната – съвсем не се намират в едно и също икономическо и социално развитие.
Разпределението на благата е неравномерно между отделните райони. И политиката, която трябва да бъде водена по отношение на тях, не може да бъде единна.
Защото, когато се провежда една политика спрямо всички, без да се отчитат спецификите на начина на живот по места, в повечето случаи резултатите не са тези, които потребителите на тази политика очакват да се случат при тях.
Преброяването може да даде изключително добра база, върху която следващите правителства могат да направят по-прецизни политики – и в социалната сфера, и в културната сфера, и в сектор земеделие, и в сектор туризъм.
Така че онова, което ни чака през есента, е също толкова важно, колкото онова, което ще ни се случи през лятото – изборите. Нашата гражданска активност през тази година трябва да бъде завишена."
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg