Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Майски събития в името на думите

Снимка: ВТУ

Не се случва често в предаването да отразяваме събития, както се казва на професионален жаргон. А и какви събития в живота на словото – то се развива по собствени закони, напластява нови думи, с времето се отърсва ненужното, за да остане това, което върши работа, дори и да не ни харесва понякога. Този път обаче категорично нарушаваме традицията, като представяме не едно, а три значими събития, свързани с изследването, употребата и изучаването на езика.

Центърът по българистика на Мелитополския университет, Украйна, традиционно организира Дни на българската азбука, просветата, науката и културата на България и на славянската книжовност. Една от проявите е Международната кръгла маса „Обучението по българистика зад граница“, в която се включи и нашето предаване, което е част от програмата на курсистите. Това е ценна и находчива идея, тъй като предаванията на БНР и особено на програма „Христо Ботев“, са не само образец за съвременна книжовна и разговорна реч, но предлагат и богато съдържание и контакт с най-добрите специалисти и творци, което е безценен, достъпен, но за съжаление недостатъчно използван ресурс в обучението по български език и култура зад граница, подчерта водещата на предаването „За думите“ Венета Гаврилова. 

Доц. Красимира Колева, лекторка по български език, литература и култура в Мелитополския университет, представи тематиката и участниците в кръглата маса и сподели впечатлението си за нов и адекватен на динамичната ситуация подход в обучението по българистика зад граница.

На 14 и 15 май се проведе годишната Международна научна конференция на Института за български език с широко участие на наши и чужди учени. Според директорката на Института проф. Лучия Антонова най-тежките години на почти пълно пренебрегване на труда и приноса на учените от БАН от страна  на институциите са минало. Благодарение на постоянството и отдадеността на специалистите изследванията и проектите продължават.

Доц. Калина Мичева-Пейчева е част от екипа от Института за български език, който провежда кампанията „Написаното остава. Пиши правилно“. И тази година по случай празника 24 май за седми пореден път на учители, ученици и всеки, който желае да се включи, е предоставена възможността да изпита познанията и уменията си чрез диктовки. Участието до края на месеца има конкурсен характер, но текстовете и всички образователни материали са на разположение на сайта на Института и след това.

Само преди дни приключи Шестият международен конкурс по превод за студенти и ученици „Трансформации“ 2021, организиран от Филологическия факултет на Великотърновския университет. Нарастващ брой участници от училища и университети от страната и чужбина, сложна организация, широка палитра от езици и произведения и очевиден интерес на младите хора да изпитат себе си в творческото предизвикателство наблюдава проф. Ценка Иванова, декан на Филологическия факултет на ВТУ, която е в основата на идеята и организацията на конкурса. Д-р Александър Петров, организационен секретар на конкурса, предвижда още по-засилен интерес от учебни заведения през следващия сезон. Роберта Костадинова, една от наградените, участвала с преводи от няколко езика, е студентка в първи курс на ВТУ, обича поезията и има ясни планове за бъдещето си. Останалото чуйте в записа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русенският Образцов чифлик, днес Професионална гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев"

С указ № 374 от 13 декември 1879 г. на княз Александър I Батенберг, само година след Освобождението, започва историята на първото професионално училище в свободна България. Тя продължава и днес в Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев". Само по себе си такова дълголетие е забележително, още повече, че училището оцелява във..

публикувано на 13.07.24 в 12:05

Програмиране на изкуствен интелект ще изучават във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев"

"За учебната 2024-2025 година във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев" е утвърден държавен план-прием за обучение по специалност "Програмиране на изкуствен интелект", а това означава, че нашите ученици могат да придобият професия програмист на изкуствен интелект от направления компютърни науки", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" д-р..

публикувано на 12.07.24 в 17:50

Как да запаметяваме информация лесно?

Рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" насочва слушателското вниманието към нещо любопитно – мнемониката . Понятието се отнася към разнообразните техники за запаметяване на информация – за тях разказва Емилия Сотирова от психологичен център SOVA. Често в ежедневието човек изпитва затруднения да запомня факти, числа, имена..

публикувано на 12.07.24 в 09:21
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15