Не се случва често в предаването да отразяваме събития, както се казва на професионален жаргон. А и какви събития в живота на словото – то се развива по собствени закони, напластява нови думи, с времето се отърсва ненужното, за да остане това, което върши работа, дори и да не ни харесва понякога. Този път обаче категорично нарушаваме традицията, като представяме не едно, а три значими събития, свързани с изследването, употребата и изучаването на езика.
Центърът по българистика на Мелитополския университет, Украйна, традиционно организира Дни на българската азбука, просветата, науката и културата на България и на славянската книжовност. Една от проявите е Международната кръгла маса „Обучението по българистика зад граница“, в която се включи и нашето предаване, което е част от програмата на курсистите. Това е ценна и находчива идея, тъй като предаванията на БНР и особено на програма „Христо Ботев“, са не само образец за съвременна книжовна и разговорна реч, но предлагат и богато съдържание и контакт с най-добрите специалисти и творци, което е безценен, достъпен, но за съжаление недостатъчно използван ресурс в обучението по български език и култура зад граница, подчерта водещата на предаването „За думите“ Венета Гаврилова.
Доц. Красимира Колева, лекторка по български език, литература и култура в Мелитополския университет, представи тематиката и участниците в кръглата маса и сподели впечатлението си за нов и адекватен на динамичната ситуация подход в обучението по българистика зад граница.
На 14 и 15 май се проведе годишната Международна научна конференция на Института за български език с широко участие на наши и чужди учени. Според директорката на Института проф. Лучия Антонова най-тежките години на почти пълно пренебрегване на труда и приноса на учените от БАН от страна на институциите са минало. Благодарение на постоянството и отдадеността на специалистите изследванията и проектите продължават.
Доц. Калина Мичева-Пейчева е част от екипа от Института за български език, който провежда кампанията „Написаното остава. Пиши правилно“. И тази година по случай празника 24 май за седми пореден път на учители, ученици и всеки, който желае да се включи, е предоставена възможността да изпита познанията и уменията си чрез диктовки. Участието до края на месеца има конкурсен характер, но текстовете и всички образователни материали са на разположение на сайта на Института и след това.
Само преди дни приключи Шестият международен конкурс по превод за студенти и ученици „Трансформации“ 2021, организиран от Филологическия факултет на Великотърновския университет. Нарастващ брой участници от училища и университети от страната и чужбина, сложна организация, широка палитра от езици и произведения и очевиден интерес на младите хора да изпитат себе си в творческото предизвикателство наблюдава проф. Ценка Иванова, декан на Филологическия факултет на ВТУ, която е в основата на идеята и организацията на конкурса. Д-р Александър Петров, организационен секретар на конкурса, предвижда още по-засилен интерес от учебни заведения през следващия сезон. Роберта Костадинова, една от наградените, участвала с преводи от няколко езика, е студентка в първи курс на ВТУ, обича поезията и има ясни планове за бъдещето си. Останалото чуйте в записа.
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..
Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..
Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..
Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...
18 години пътешествия по света, срещи с непознати племена и опасни животни, стотици дни с камера на гръб, дрон в небето и обективи във всеки джоб. Радости и несгоди в 800 епизода на "Без багаж". И несломима страст към пътешествията. Рекордният брой заснети и излъчени по целия свят серии на "Без багаж" е отбелязан подобаващо на фестивала Mipcom в..
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за..
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg