Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да бъдеш различен – в малкия и в големия град

Битката срещу хомофобията и извънстоличните ѝ пътища

прайд Бургас
Снимка: Младежка ЛГБТ организация „Действие“

Битката срещу хомофобията и извънстоличните ѝ пътища – след случилото се около прайда в Бургас и след появата на новите истории на гей семейства. Доколко тази битка е донякъде спечелена в София?

Венета Лимберов, председател на Младежката ЛГБТ организация „Действие“, коментира в "Нашият ден":

Венета Лимберова"Би могло да се каже, че в София нещата са много по-добре и много по-лесни за гей хората. не бих казала, че сме мразени. Може би някои от нас се чувстват заплашени, изразяват някаква агресия, мразени – не знам... може би отхвърлени. Но в София е много по-лесно – от 2008 г. насам има прайд шествие, което, освен че показва видимо гей (ЛГБТ) хора като нас, показва и че гей хората сме част от обществото, че има неравенства, които трябва да бъдат дресирани – както в чисто социален, така и в законодателен план. 

Бих избягвала думата "битка". За съжаление подобни прояви, визирам Бургас прайд отпреди няколко дни, се случват с неразбиране, с все още липсата на хора във власт, които да обяснят това, което ние разказваме от години: Гей хората сме част от обществото като всички други, няма деление на вие и ние, няма искане за привилегии, има отстояване на и показване на това, че всички сме хора и трябва да живеем свободно, адекватно, нормално заедно."

Книгата "Смелостта да бъдеш родител" показва колко е важна темата за правата.

"Всички ние в обществото, независимо от сексуалната си ориентация, имаме нужда от ясни правила", подчертава Венета Лимберова.

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимки – Младежка ЛГБТ организация „Действие“ и личен Фесбук профил на Венета Лимберова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20