Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първите стъпки на служебното правителство – „за“ и „против“

Снимка: Facebook /Асоциация на индустриалния капитал в България

Кабинетът „Янев“ започна работа на 12 май, след като президентът Румен Радев подписа указа за назначаването на служебния кабинет. Министрите веднага започнаха работа и зададоха теми за много наблюдатели, които ту ги хвалеха, ту ги критикуваха за известните вече освобождавания от постове на хора от висшите етажи на властта. Дали това е в правомощията на един служебен кабинет или не? Този спор беше повдигнат в обществото, независимо че е решен предварително в текстовете на Конституцията.

Служебното правителство има временен характер. То съществува само до образуването на ново правителство по съответния ред – горе-долу животът му е до три месеца. Дали има достатъчно власт, за да решава някои неотложни проблеми в държавата, или просто трябва само да подготви следващите избори? Мнението на някои юристи е, че един временно назначен кабинет по нищо не се различава от редовно избраните, само не може да внася законопроекти, защото няма на кого… парламентът не работи.

Всъщност споровете в обществото потръгнаха от факта, че служебно правителство бе натоварено с повече очаквания от всички други досега, ето защо и политици и наблюдатели и граждани се взират толкова внимателно в дейността му. 

Най-същественият въпрос обаче си остава приемането и депозирането на Плана за възстановяване и устойчивост, който правителството на Бойко Борисов остави в наследство. Няма как да не се запитаме дали служебният кабинет ще се занимае с това – защото сроковете за внасяне в Европейската комисия скоро изтичат, и средствата за възстановяване на българската икономика зависят много от Плана.

Чуйте коментара на политолога д-р Милен Любенов в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35

Глухите хора се вълнуват и живеят пълноценно – вижте ги

През 1934 година група млади ентусиасти основава дружество на глухите в столичното училище "Йосиф Ковачев". Постепенно такива организации се появяват из цялата страна и се обединяват в Съюза на глухите в България, който днес чества своя 90 годишен юбилей . Умеем ли, като общество, да превеждаме тишината и да чуваме нечуващите – разговор в..

публикувано на 12.07.24 в 12:08

Какво се случва с проекта за Национална многопрофилна детска болница?

Много деца пораснаха, докато майките и бащите им очакваха изграждането на многопрофилна детска болница. Семейна паника настъпва, когато дете се разболее, докато родителите се чудят къде точно ще получат необходимото внимание и консултация със специалист. Как протича организацията и дейността по изграждане и пускане в експлоатация на..

публикувано на 12.07.24 в 10:44

Как да изберем летни занимания за децата си

Въпросът не се изчерпва с финансовите възможности на семейството. Важно е да помислим какво е липсвало на децата през учебната година, но е необходимо за цялостното им развитие. Ако волю-неволю дълги месеци сме били под натиска на образователната система за академични постижения с цената на часове, прекарани в затворени помещения, в седнало..

публикувано на 12.07.24 в 07:55