Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бойко Ламбовски получава голямата литературна награда на Софийския университет

Снимка: БГНЕС

Голямата награда на СУ "Св. Кл. Охридски" се присъжда на поета Бойко Ламбовски. Той е български поет, публицист, есеист и преводач.

Наградата е учредена през 1999 г. от Академическия съвет на Софийския университет.

Наградата включва грамота и почетния знак на университета със синя лента. Победителят се определя от жури на Факултета по славянски филологии. Наградата се връчва на специално тържество в Аулата на СУ, което се провежда традиционно в началото на месец декември. Сега ще бъде връчена на 21 май. Първият ѝ носител е Вера Мутафчиева.

Списъкът с наградените през годините имена е респектиращ:

Борис Христов, Йордан Радичков, Ивайло Петров, Константин Павлов, Антон Дончев, Валери Петров, Георги Мишев, Дончо Цончев, Боян Биолчев, Димитър Шумналиев, Иван Цанев, Екатерина Йосифова, Иван Теофилов и Кирил Топалов.

Присъденото отличие коментира Бойко Ламбовски в “Артефир“:

“Още не съм я получил. Не мога да говоря за наградата, не познавам добре регламента ѝ. Беше ми съобщено още ноември, миналата година, и доколкото зная, тя се връчва около 8 декември. Аз се зарадвах, но предвид пандемията, публичните прояви бяха отменени. Радвам се, че със своите възможности, кога по-големи, кога по-скромни, се нареждам в този внушителен списък с имена."

Институцията

"Мисля, че Софийският университет е тази институция, която по отношение на естетическите критерии още не се е изложила и оцапала с масовия пошъл вкус, който се шири в много сфери на изкуствата. Наградите са прекрасно нещо, но въпреки това смея, от висотата на своята немлада възраст, съвсем дидактично да кажа – човек, който работи някакво изкуство, трябва най-много да се радва, когато е достигнал летвата, която си е поставил, пък даже да я надскочи малко."


За наградите

"Наградите са човешко нещо – дават се винаги по някакъв начин и субективно. Един път смяташ, че заслужаваш, но не получаваш. Друг път смяташ, че не заслужаваш, пък ти дават. Човек не бива да се фокусира върху това. Бил съм свидетел на възникването на доста литературни награди, но съм бил свидетел и на тяхното изчезване, отмиране, умора. Според мен една литературна награда, за да заеме своето достойно място в културния живот на една нация, трябва да отговаря поне на две условия:

Жури

Първото – относително висок критерий, който се постига с жури, което е съставено хем от почтени хора с висок вкус, хем по възможност на ротационен принцип. Защото едно-единствено жури, колкото и да са добри, така или иначе отразяват своя собствен вкус. Това е неизбежно. И налагат една или две линии. Колкото и обективно широко да могат да погледнат на различните тенденции, все пак отразява техния собствен вкус.

Традиция

Второто важно условие е – дълговечност на наградата. Този, който решава, институцията или организацията, или държавата, или министерството, или частна фирма, която решава да дава някаква награда в сферата на изкуствата, респективно литературата, трябва да си даде сметка, че това не е ефимерно и мимолетно нещо. За да създадеш традиция, трябва да упорстваш поне половин век, или цял век. Тогава една награда става институция."

Разговора можете да чуете от звуковия файл.

Снимки – БГНЕС и Орлин Орлинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова стихосбирка на Станислава Станоева

"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата предизвикали написването на нейната нова седма стихосбирка "Хляб, любов и други ангели". В нея тя разговаря директно с читателя. Непринуденият тон и темите, свързани с вълненията на повечето хора, правят..

публикувано на 19.01.25 в 14:05
инициативата

Облечен или не – слушай!

В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..

публикувано на 17.01.25 в 16:45

Открива се MENAR – кинофестивалът от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка

17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино"   с няколко продукции – къде драматични, къде..

публикувано на 17.01.25 в 16:25

Как творчеството решава проблеми

Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си?  Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..

публикувано на 17.01.25 в 16:06
Джани Родари

Изкуството в мен: Любимецът на децата Джани Родари

Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..

публикувано на 17.01.25 в 15:59