Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Концерт на две българки във Виена

2
Цвета Димитрова
Снимка: личен архив

На 21 май, два дни след като в Австрия бяха разрешени концертите с публика, цигуларката Божидара Кузманова и пианистката Цвета Димитрова представят музика на композитори от Долна Австрия.

Това е първият концерт,  организиран от Съюза на австрийските композитори, от много време.

Според Цвета Димитрова много от творците ще бъдат в залата. 

Сред тях са Михаел Саломон, Еберхард Бьотчер, Рихард Граф, Робърт Кроу. 

Ще бъде изпълнена и пиеса на самата Цвета Димитрова, която освен като успешен пианист и преподавател има впечатляваща кариера и като композитор.

В звуковия файл чуйте какво разказа за концерта Цвета Димитрова


Цигуларката Божидара Кузманова живее в Австрия. 

Освен интерпретатор на класическия цигулков репертоар тя вдъхновява много композитори да пишат за нея сред които Периклис Лиакакис, Петер Рихтер, Флориан Майер, Юлия Пургина, Серхио Навата, Томас Уоли, Мануела Керер, Румен Димитров, Роланд Фрайзицер. 

Има издадени много дискове, като първият е с Пловдивската филхармония с диригент Найден Тодоров от 1996 г. 

Божидара е член на струнното трио „Крайслер“, както и на Камерния ансамбъл „Квазари“, Ансамбъл „Двадесети век“, Ансамбъл „Колаж и Реконсил“ – Виена.

Чуйте какво сподели Божидара Кузманова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15
Ангел Антонов

Нова монография, посветена на Райна Кабаиванска, я определя като "Весталка на операта"

Предаването "Неделен следобед" чества Деня на българската независимост с почит към един от най-независимите и достойни хора на изкуството, родени в България. Празничното издание на 22 септември от 14 часа е изцяло посветено на легендарната, прочута в целия свят българска певица, на чаровната и харизматична жена, на недостижимата актриса, отдаден..

публикувано на 22.09.24 в 08:11

Карл Бьом: Дали чувам музиката? Та тя извира от мен…

На 28 август музикалният свят отбеляза 130 години от рождението на Карл Бьом – един от колосите на диригентското поприще на ХХ век. "Патриарх на хармонията" го наричаха, а съвременниците му шеговито, но и със страхопочитание произнасяха: "Да отдадем дължимото на Бьом Австрийски!" Самият маестро пък бе съвсем лаконичен: "От мига, в който проговорих,..

публикувано на 21.09.24 в 08:10