Каузата не просто да опазва околната среда, а да превърне отпадъците в изкуство чрез метода на ъпсайклинг (up-cycling), мотивира учителката по рисуване Наталия Николова да създаде творчески работилници във Варна, чрез които да се вдъхва нов живот на предметите с отношение към опазването на природата и изкуството. Творческите работилници на Наталия, които са подходящи за малки и големи, вече функционират 10 години, а през периода на пандемията се адаптират и за онлайн занимания.
„Започнахме творчески занимания, но постепенно във времето въвличахме отпадъчни елементи в работилниците, и така се превърна цялата ни дейност в екоработилница, а всичко това постепенно се превърна и в социална работилница, по-скоро работилница и социална отговорност. Работилниците се реализират, благодарение на това, че участниците запазват своите отпадъци, които те имат, донасят ги в работилниците почистени и така им даваме нов живот, като ги преобразуваме чрез изкуство.“
В стремежа си да покаже на децата нещо интересно и ново, Наталия започва да използва именно „ненужните“ отпадъчни материали в работилницата си, за да ги превърне в нещо красиво, което да оживее чрез изкуството и да украси нашия дом. Постепенно това се превръща в нейна кауза за „рециклиране чрез творчество“, известна като ъпсайклинг, метод, който добива все по-голяма популярност, а Наталия утвърждава основно чрез нейната „Академия за рециклиращо изкуство“.
„Имаме инициатива за размяна на книги, тогава хората могат да оставят своите книги, които искат да дарят на някого другиго. И онлайн всеки може да се включи в такава инициатива. Освен екоработилниците и размяната на книгите, предвиждаме да направим и размяна на детски играчки за 1 юни. Все повече хора се интересуват от рециклирането, учители и ученици приемат радушно идеята. Донякъде хората са предубедени, защото това наистина е нов вид приложно изкуство, не е толкова разпространено в България. Подготвяме и онлайн колекция – магазин, в който да стимулираме творците да прекарат ъпсайклинг линия в своето творчество.“
Повече за разликата между ъпсайклинг и рисайклинг, какво представляват академиите за рециклиращо изкуство и какви са инициативите на екоработилниците, създадени по идея на Наталия Николова от Варна, разказва самата тя в звуковия файл.
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg