Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Култура под обсада – Как протече премиерата на „Черупки“

Кадър от филма „Черупки“
Снимка: @doytchevas / ФС

Провокации от крайнодесни групи смутиха три културни събития миналата седмица. Първо на 26 май под обсада се оказа представянето на предизвикала спорове детска книга „Мравин“, сред чиито герои има и еднополови двойки.

На 27 май футболни агитки направиха опит да нахлуят в сградата на Радио Пловдив, за да попречат на представянето на книгите, събрали лични свидетелства на хора от ЛГБТИ общността, „Смелостта да бъдеш“ и „Смелостта да бъдеш родител“.

В неделя на българската премиера на късометражния филм „Черупки“ с режисьор Слава Дойчева част от залата в The Steps беше заета от привърженици на крайнодясната идеология. В социалните медии Слава Дойчева разказа (със съкращения):

„...Снощи, на премиерата на 15-минутния ми филм „Черупки“ се появи стройно организирана група от бръснати момчета с черни „патриотски“ тениски и маски. Имаха си командир – влязоха под строй и така седнаха…

Целта на тази организирана провокация беше ясна – сплашване и категорично предупреждение за това, което предстои.

Отказвам да бъда сплашвана. Няма да живея в черупката си.

Стана очеизвадно, че от филми като този има нужда и аз няма как да спра. Въпросният отряд изгледа „Черупки“ и не знаеше как да реагира. Моята работа не е буквална и плакатна, тя не крещи и срещу нея трудно се крещеше… Продължавам да вярвам, че изкуството е по-силно от мускулите.“

Филмът „Черупки“ вече е показван на кинофестивала в Сараево през 2020 г., на 38-ия фестивал „Златна роза“, където беше единственият отличен от журито късометражен филм. Участва във фестивалните конкурси в Талин и Котбус (където получи награда за най-добър режисьор), Белград, София, Москва. Предстоят му прожекции на фестивалите в Загреб, Измир, Мумбай, Хуеска... Премиерата в София беше част и от фестивала за култура на София Прайд – Sofia Pride Arts, който се провежда от 2012 г. насам.

В „Артефир“ режисьорката на „Черупки“ коментира опитите на крайнодесни привърженици да се провалят културни събития, свързани с ЛГБТ общността в България.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55