Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Култура под обсада – Как протече премиерата на „Черупки“

Кадър от филма „Черупки“
Снимка: @doytchevas / ФС

Провокации от крайнодесни групи смутиха три културни събития миналата седмица. Първо на 26 май под обсада се оказа представянето на предизвикала спорове детска книга „Мравин“, сред чиито герои има и еднополови двойки.

На 27 май футболни агитки направиха опит да нахлуят в сградата на Радио Пловдив, за да попречат на представянето на книгите, събрали лични свидетелства на хора от ЛГБТИ общността, „Смелостта да бъдеш“ и „Смелостта да бъдеш родител“.

В неделя на българската премиера на късометражния филм „Черупки“ с режисьор Слава Дойчева част от залата в The Steps беше заета от привърженици на крайнодясната идеология. В социалните медии Слава Дойчева разказа (със съкращения):

„...Снощи, на премиерата на 15-минутния ми филм „Черупки“ се появи стройно организирана група от бръснати момчета с черни „патриотски“ тениски и маски. Имаха си командир – влязоха под строй и така седнаха…

Целта на тази организирана провокация беше ясна – сплашване и категорично предупреждение за това, което предстои.

Отказвам да бъда сплашвана. Няма да живея в черупката си.

Стана очеизвадно, че от филми като този има нужда и аз няма как да спра. Въпросният отряд изгледа „Черупки“ и не знаеше как да реагира. Моята работа не е буквална и плакатна, тя не крещи и срещу нея трудно се крещеше… Продължавам да вярвам, че изкуството е по-силно от мускулите.“

Филмът „Черупки“ вече е показван на кинофестивала в Сараево през 2020 г., на 38-ия фестивал „Златна роза“, където беше единственият отличен от журито късометражен филм. Участва във фестивалните конкурси в Талин и Котбус (където получи награда за най-добър режисьор), Белград, София, Москва. Предстоят му прожекции на фестивалите в Загреб, Измир, Мумбай, Хуеска... Премиерата в София беше част и от фестивала за култура на София Прайд – Sofia Pride Arts, който се провежда от 2012 г. насам.

В „Артефир“ режисьорката на „Черупки“ коментира опитите на крайнодесни привърженици да се провалят културни събития, свързани с ЛГБТ общността в България.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30