Между хилядите изкушения на дигиталния свят книгата все още си проправя път към детските ръце. Тя буди въображението на детето, а с него и емоциите му чрез всички думи и интересни илюстрации, поместени в нея. Привлича и задържа вниманието му с любознателни истории. Говори му първо като на слушател, а след това го превръща и в свой читател.
Книгата не възпитава вкус у децата, тя го отглежда. Отглежда и любов към литературата и изкуството като цяло. За да могат да имат отношение към нея, малките ѝ читатели първо трябва да се научат да уважат думите, да разкриват смисъла зад буквите и да слушат езика. За тази цел трябва да има човек, който да направи първия им избор. Той е решаващ, защото веднъж провокирала интереса на децата към себе си, книгата остава техен верен приятел задълго. И ги съветва за не по-малко. Човекът с избора първо е родителят, след това животът предлага възможностите. А книгите, които дават пример, са много.
И все пак, къде са им детските книжки?
В софийската Борисова градина на 4 юни ще бъде представена книгата „За майстора на цветовете“, в която Кристина Тужарова разказва за Владимир Димитров-Майстора и неговия път към доброто, което живее най-силно именно у децата.
В Пловдив пък отскоро може да бъде открит първият брой на детското списание за литература и изкуство „Запетая,“, в което деца пишат за деца. Списва го Десислава Грамадникова, която от опит знае колко важно е детето да умее да изразява себе си и чувствата си чрез думи. Ако може да ги пише на ръка и да ги чете на глас, ще е най-добре. В това ѝ начинание ѝ помагат както дъщеря ѝ, така и малки писатели, които всъщност са бъдещите български автори.
А в интернет пространството, най-вече във фейсбук, отдавна „Буква Ё“ е взела думата. Виртуалната колекция от редки детски книги, илюстрирани от световноизвестни художници, която рускинята Наталия Динчева подбира и представя, си е поставила за задача да припомни колко значима роля за възприятието на децата играят илюстрациите в книгите и как едно книжно издание може да остави у човека спомени и впечатления за света и всичко в него.
В Деня на детето всички те гостуваха в „Какво се случва“, за да разкажат повече – подробностите чуйте в звуковите файлове.
На 6 януари отбелязваме рождението на Христо Ботев, патрон на програма "Христо Ботев" на БНР. Гостът в "Нашият ден" е потомък на поета революционер – Боян Ботйов, правнук на генерал-лейтенант Кирил Ботев , който е един от тримата братя на възрожденския поет, публицист и революционер. Генерал-лейтенант Кирил Ботев е част от четата на своя..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин. Ася Николова , директорът на Национален музей "Христо Ботев" в Калофер, разказва в "Нашият ден" за честванията в родния град на поета революционер. Днешният празник е съобразен с новия..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която се опитва да следва примера на героя от разказа, актрисата, която беше Ирина във филма "Защото обичам лошото време" и която е пресъздавала немалко образи на сцената в театър "София", а и на малкия..
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg